otrdiena, 2012. gada 23. oktobris

Datu nesēju nodeva datoriem būs divi lati; USB atmiņām – 4% no cenas


Visa veida zibatmiņām turpmāk piemēros datu nesēju nodevu – 4% no pārdošanas cenas, bet tukšiem CD un DVD diskiem nodeva būs 6% no cenas, savukārt visiem datoriem, portatīvajiem datoriem un planšetdatoriem nodeva būs divi lati, paredz otrdien valdībā atbalstītie noteikumi.

Kultūras ministrijas sagatavotie noteikumi paredz, ka tukšo materiālo nesēju un reproducēšanai izmantojamo iekārtu atlīdzību visa veida USB zibatmiņām būs 4% no pirmās pārdošanas cenas Latvijas teritorijā bez pievienotās vērtības nodokļa; CD un DVDV diskiem nodeva būs – 6% apmērā no cenas.

Pašlaik atlīdzība CD diskiem ir 10 santīmi, bet DVD diskiem – 20 santīmi, savukārt zibatmiņām un datoriem atlīdzība nav noteikta.
Pret datoru aplikšanu ar nodevu iepriekš iebilda Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA). Asociācija uzskata, ka Kultūras ministrijas sagatavotie grozījumi neveicina informācijas un komunikāciju tehnoloģiju un informācijas sabiedrības attīstību un kavēs uzņēmēju konkurētspēju.

Pēc LIKTA aplēsēm gadā iekasējamās datu nesēju nodevas apmērs pārsniegs pusmiljonu latu, kas ir trīs reizes vairāk par ”Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūras/ Latvijas Autoru apvienības” (AKKA/LAA) 2011.gadā iekasēto atlīdzību summu.

Kultūras ministrijas 2012.gada augusta pētījums par autordarbu kopēšanu un ierakstīšanu atklāj, ka legāli iegūtu autoru darbus personiskai lietošanai šogad ir kopējuši tikai 13% iedzīvotāju. Līdz ar KM priekšlikums liks katrai mājsaimniecībai gadā samaksāt vairāk nekā 50 santīmus tikai tādēļ, ka 13% iedzīvotāju kādreiz legāli kopē kādus darbus.

LIKTA uzskata, ka datu nesēju un iekārtu atlīdzības kopējais apmērs ir jāsamazina atbilstoši reālajam materiālo nesēju izlietojumam darbu kopēšanai privātām vajadzībām. LIKTA neatbalsta arī multifunkcionālo iekārtu, piemēram, datoru, dubultu aplikšanu ar nesēju nodokli, jo multifunkcionālo iekārtu gadījumā (datori) vienlaikus ar nesēju atlīdzības nodevu tiek aplikta USB zibatmiņa (kā datu nesējs), gan dators, kā iekārta.

KM arī piedāvā atteikties no datu nesēja atlīdzības iekārtām, kuras var izmantot autordarbu pārrakstīšanai, taču praksē to dara ļoti reti, piemēram, DVD atskaņotājiem ar ieraksta funkciju, datoriem pievienojamiem CD un DVD disku rakstītāji, MP3 atskaņotājiem ar integrētu cieto disku un citas iekārtas. Tāpat paredzēts atteikties no nesēja atlīdzības attiecināšanas uz minidiskiem, kā arī mūsdienās reti izmantotiem nesējiem – audiokasetēm un videokasetēm.

Datu nesēja atlīdzību nav plānots attiecināt arī uz dažāda veida atmiņas kartēm. Ne mobilie telefoni, ne arī citas iekārtas, kas varētu tik izmantotas autordarbu pārrakstīšanai, praksē netiek lietotas likumīgi iegūtu autordarbu kopēšanai tādā apjomā, lai būtu pamatoti noteikt, ka par šīm iekārtām jāmaksā nesēja atlīdzība, uzskata KM.

Datu nesēju atlīdzības piemērošanu vai nepiemērošanu KM arī skaidro ar pētījumu –aptaujātie respondenti, kuri šī gada laikā bija kopējuši likumīgi iegūtus ar autortiesībām aizsargātus darbus savai personiskai lietošanai, visbiežāk tos kopēja uz šādiem nesējiem – datora cietā diska (56% respondentu), USB zibatmiņas (44% respondentu), CD diska (32% respondentu), DVD diska (32% respondentu). Pārējos nesējus kopēšanai izmantoja mazāk nekā 25% no minētajiem respondentiem.
Pētījumā aptaujātie respondenti, kas kopēšanai izmantojuši iekārtas, 2012.gadā visbiežāk izmantojuši datoru (89% respondentu), bet pārējās iekārtas izmantoja mazāk nekā 25% respondentu.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru