trešdiena, 2012. gada 24. oktobris

Autortiesību turētājus mudina gatavoties revolūcijai satura lietošanā


Līdz ar mākoņskaitļošanas attīstību notiks revolūcija veidā, kā cilvēki piekļūs un izplatīs saturu, un autortiesību turētājiem viņu pašu interesēs jāsāk domāt par jauniem veidiem, kā saņemt atlīdzību, šādu viedokli intervijā biznesa portālam «Nozare.lv» pauda informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un elektronikas nozares organizācijas «Digital Europe» Autortiesību nodevu darba grupas vadītāja Irena Bednarika.
Komentējot daudzās Eiropas valstīs ieviesto datu nesēju nodevas sistēmu, lai autoriem kompensētu iespējamo viņu darbu oriģinālu kopēšanu dažādos nesējos, Bednarika vērtēja, ka trīsdesmit gadus cenšamies ieviest sistēmu, kas tika ieviesta analogajā laikā, lai gan tagad ir jauns digitālais laiks.

«Vēlme ir vienkārša - beidziet spiest kaut ko no pagātnes tagadnē, ņemiet vērā, kā informācijas tehnoloģijas un mediji mainās, domājiet par risinājumu, kas strādās ne tikai šodien, bet arī rīt. Kāpēc tagad jāmaina? Jo līdz ar mākoņskaitļošanas attīstību veidā, kā cilvēki piekļūs un izplatīs saturu, notiks revolūcija,» vērtēja «Digital Europe» pārstāve.

Viņa norādīja, ka ir dažādi «mākoņa» modeļi, taču tiek izmantots straumēšanas princips. Patlaban ir kopija, ko nopērk «Apple» interneta veikalā «iTunes», kopija telefonā, «iPod», datorā, taču ar straumēšanas modeli varēs piekļūt saturam no jebkuras ierīces, kurai ir internets. Varēs piekļūt oriģinālam, kas glabājas «mākonī», līdz ar to nebūs kopijas, un cilvēki maksās par oriģinālu, skaidroja Bednarika.

«Pamata koncepcija ir tāda, ka maksājums tiek prasīts, ja tiek veidota kopija, nevis pirkts vēl viens oriģināls. Ja nav kopijas, kāpēc jāmaksā?» vaicāja organizācijas pārstāve.

Pēc viņas norādītā, tiešsaistes mūzikas platformā par visām lietošanas reizēm varēs samaksāt, nopērkot licenci. «Ikvienam jāpatur prātā licencēšana, jo tas ir veids, kā nākotnē notiks kompensācija. Šī iemesla dēļ arī sakām, ka tiesību turētājiem pašu interesēs jāskatās, kas būs tirgū nākotnē, jo kopiju vairs nebūs. Kāpēc nesākat domāt, kur gūsiet savus galvenos ienākumus?» mudināja «Digital Europe» eksperte.

Vaicāta, vai vairāk būs jāmaksā par vienu oriģinālu, viņa vērtēja, ka licencēšanas cenu fiksē tirgus nosacījumi, tā balstās sarunās.

Kā ziņots, valdība vakar atbalstījusi grozījumus noteikumos par tukšo materiālo nesēju un reproducēšanai izmantojamo iekārtu atlīdzības lielumu un tās iekasēšanas, atmaksāšanas, sadales un izmaksas kārtību, nosakot jaunus nesējus, par kuriem tiks iekasēta atlīdzība, izslēdzot novecojušus nesējus, kā arī mainot likmi.

Šādi grozījumi tika izstrādāti, jo Satversmes tiesa, ņemot vērā četru autortiesību organizāciju sūdzību, uzdeva valdībai papildināt sarakstu ar datu nesējiem un reproducēšanai izmantojamajām iekārtām, par kurām maksājama autoratlīdzība. Līdzšinējo sarakstu organizācijas uzskatīja par novecojušu un nepilnīgu.

Noteikumu grozījumi paredz, ka atlīdzības lielumu nosaka kā procentuālu likmi no pirmās pārdošanas cenas Latvijas teritorijā. Visa veida CD un DVD likme būs 6%, USB zibatmiņām - 4%, bet visa veida personālajiem datoriem - divi lati par vienu vienību. Atlīdzība turpmāk nebūs jāmaksā par audiokasetēm, minidiskiem, CD un DVD rakstītājiem, videomagnetofoniem, MP3 atskaņotājiem u.c. Grozījumi stāsies spēkā šā gada 1.novembrī.

«Digital Europe» pārstāv Eiropas informācijas un komunikāciju tehnoloģiju un elektronikas nozari, un tās mērķis ir uzlabot biznesa vidi, kā arī veicināt sektora ieguldījumu ekonomikas izaugsmē un sociālajā progresā Eiropas Savienībā. Organizācija ietver 61 globālu korporāciju un 37 nacionālās tirdzniecības asociācijas. Kopumā 10 000 kompāniju nodarbina divus miljonus iedzīvotāju un rada ienākumus viena triljona eiro (700 miljardu latu) apmērā.

Bednarika strādā arī kompānijā «Hewlett-Packard».

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru