otrdiena, 2012. gada 25. septembris

VVD lēmums «Man-Tess» radīs miljonos mērāmus zaudējumus


Naftas produktu pārkraušanas kompānijai SIA «Man-Tess» «bezatbildīgais» Valsts vides dienesta (VVD) lēmums apturēt uzņēmuma darbu, aizliedzot veikt jebkādas darbības ar naftas produktiem un ķīmiskām vielām, radīs vairākus miljonus vērtus zaudējumus, šodien preses konferencē norādīja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Kārlis Andersons.
Viņš skaidroja, ka naftas produktu līgumi tiek slēgti vairāku simtu miljonu latu apmērā, līdz ar to arī līgumsodi par darbu neizpildi nav mazāki par miljonu latu un sekas pēc darbības pārtraukšanas ir smagas. Tādējādi uzņēmums plāno griezties ar civilprasību pret valsti. Uzņēmējs nevarot paļauties uz valsts institūciju lēmumiem.

Tāpat gaidāma starptautiska rezonanse, jo uzņēmums «Man-Tess» pieder Nīderlandes kompānijai un starptautiskā līmenī būšot jārisina jautājumi par ārvalstu investīciju aizsardzību.

Andersons prognozēja, ka visātrākais termiņš, kad «Man-Tess» varētu atsākt kraut kravas, ir līdz piecām dienām. Jau šodien uzņēmums iesniegšot VVD pieprasīto vides situācijas uzlabošanas plānu, lai gan tāds jau iepriekš esot iesniegts un akceptēts. Likumdošana nosaka, ka VVD tas piecu dienu laikā ir jāizskata, un akceptēšanas gadījumā pārkraušana varētu atsākties.

Andersons atkārtoti skaidroja, ka nav saprotams VVD lēmums, jo tas esot nepamatots. Nevienā dokumentā neesot pierādīts, ka fiksētais piesārņojums ir radies no «Man-Tess» naftas produktu pārkraušanas. Turklāt kopš jūnija uzņēmums neesot saņēmis nevienu administratīvo sodāmību, tāpēc šāds lēmums jo īpaši pārsteidzot. Tāpat samazinājušās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) iesniegto sūdzību skaits. Turklāt jaunās VVD amatpersonas pat nav uzklausījušas uzņēmuma pārstāvju viedokli.

Andersons apgalvoja, ka jāatrod vainīgie un jāsoda, taču šajā gadījumā VVD nav centies to noskaidrot. Viņš norādīja, ka «Man-Tess» tiekot pieminēts vienmēr, kad rajonā fiksēts kāds piesārņojums, turklāt bieži kļūdaini minēts, ka uzņēmums veic naftas produktu sajaukšanas darbības.

Uzņēmums jauno emisiju limita projektu VVD iesniegšot līdz 30.septembrim, un to iepriekš akceptējis arī dienests, pagarinot dokumenta iesniegšanas termiņu līdz minētajam datumam. Šajā dokumentā arī tikšot atrisināts jautājums par naftas produktu pārkraušanas atļaujām. Patlaban uzņēmumam ir B kategorijas atļauja, kas ļauj pārkraut degvielu no vagoniem tvertnēs un tālāk kuģos, bet kopš pērnā gada, apkalpojot sabiedroto karaspēku Afganistānā, uzņēmums veicot pārkraušanas darbības arī pretējā virzienā, lai gan tas esot mazāk vidi piesārņojošs pasākums, par ko vasarā arī esot informēts VVD. 30 dienu laikā neviens no dienesta neesot uzņēmumam norādījis, ka pretējā virziena pārkraušanas darbībām vajadzīga atsevišķa atļauja. Turklāt raķešu degviela esot viena no tīrākajām un benzola tajā ir trīs reizes mazāk nekā parastajā degvielā.

Blakus esošā termināļa «Ovi» pārstāvis Igors Tračuns ierosināja visiem termināļu un VVD pārstāvjiem sēsties pie viena galda, lai saprastu, kādi pārkraušanas darbi ir atļauti, kādi - nē. Uzņēmumi vēloties paplašināt pārkraušanas apjomus, tāpēc esot jāmeklē kopīgs risinājums.

Kā ziņots, 21.septembrī VVD nolēma apturēt SIA «Man-Tess» darbību ar naftas produktiem un ķīmiskām vielām Tvaika ielā 7a un Tvaika ielā 7k-1, Kundziņsalā. Šāds lēmums pieņemts, jo uzņēmums atkārtoti pārkāpis normatīvajos aktos noteiktās vides prasības un tam izvirzītos nosacījumus šādu darbību veikšanai.

Piesārņojošo darbību aizliegts veikt līdz brīdim, kamēr «Man-Tess» iesniegs un VVD akceptēs plānu ar konkrētiem pasākumiem, kurus īstenojot būs iespējams uzņēmumam veikt atļaujā paredzētās darbības, nodrošinot kvalitatīvu dzīves vidi apkārtējiem iedzīvotājiem.

Tā kā administratīvās procedūras gaitā uzņēmumam ir tiesības šo lēmumu apstrīdēt Vides pārraudzības valsts birojā un tālāk pārsūdzēt to tiesā, atbildīgās vides institūcijas atturēsies sniegt plašākus komentārus par pārkāpuma būtību.

Kā ziņots, tika saņemts daudz iedzīvotāju sūdzību par gaisa kvalitāti Sarkandaugavā.

Visu Sarkandaugavas smaku problēmu «norakstīt» uz vienu vai diviem uzņēmumiem nevar - tas aizvien vairāk izskatās pēc grēkāžu meklēšanas, lai nebūtu jāatzīst, ka problēma ir krietni plašāka un to nevar atrisināt bez valsts un pašvaldības iesaistes, tikai ar uzņēmēju spēkiem, biznesa portālam «Nozare.lv» iepriekš teica Andersons.

«Man-Tess» ir Rīgas brīvostas uzņēmums, kas kopš 1990.gada darbojas Sarkandaugavā un Kundziņsalā. Kopš 2011.gada maija tas pieder Nīderlandes uzņēmumam «Alandam Capital BV».

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru