trešdiena, 2012. gada 5. septembris

Šogad alga Latvijā ir palielinājusies vidēji par 6%Saskaņā ar pētījuma rezultātiem, kurā apkopoti dati no 243 organizācijām par vairāk nekā 50 000 darbinieku, pamatalgas palielināšana lielai daļai vai atsevišķiem darbiniekiem ir notikusi trijās no četrām (75%) organizācijām. Algas pielikumu galvenokārt ir saņēmuši kvalificēti speciālisti un pieredzējuši vadītāji. Tas sasaucas ar jau ilgāku laiku vērojamo tendenci, ka darba tirgū trūkst pieredzējušu pārdošanas speciālistu, kā arī augstas kvalifikācijas strādnieku, inženieru un informācijas tehnoloģiju speciālistu.

Būtiska loma pieaugumā ir atalgojuma mainīgajai daļai - to saņēmis katrs septītais darbinieks. Lai gan visbiežāk tiek izmaksātas mēneša un ceturkšņa prēmijas (50% gadījumu), arvien biežāk darbinieki tiek atalgoti par pusgada un gada rezultātiem. Pusgada vai gada prēmijas par iepriekšējo finanšu gadu šogad ir izmaksātas 30% organizāciju, kas ir būtisks pieaugums salīdzinājumā ar 2011.gadu, kad to īpatsvars bija tikai 9%.

Biežāk minētie kritēriji mainīgās atalgojuma daļas piešķiršanai ir darba kvalitāte (43% organizāciju), mērķu sasniegšana noteiktajā laika periodā (43%), organizācijas peļņa (35%) kā arī organizācijas pārdošanas ieņēmumi (27%).

Divām trešdaļām (62,7%) darbinieku, kuriem amata pienākumi nav būtiski mainījušies, pamatalga ir palikusi nemainīga, savukārt vienai trešdaļai (33,5%) tā ir palielinājusies. Būtiski ir samazinājusies to darbinieku īpatsvars, kam mēneša pamatalga ir samazināta - tikai 3,8%.

Gada kopējā alga, kuru veido pamatalga, kā arī prēmijas un piemaksas, ir palielinājusies divām trešdaļām strādājošo (62,5%), bet aptuveni ceturtdaļai (23,3%) tā ir samazinājusies.

Mēneša pamatalgas pieaugums Rīgā un citviet Latvijā ir bijis līdzīgs (attiecīgi 2,8% un 3,1%), taču galvaspilsētā ir vērojams straujāks gada kopējās algas pieaugums - 7,1%, salīdzinot ar 5,9% pārējā valsts daļā. Salīdzinot atalgojuma pieaugumus reģionos, Kurzemē atalgojums ir pieaudzis straujāk nekā pārējā valsts daļā - attiecīgi 3,7% mēneša pamatalgai un 8,6% gada kopējai algai.

Iepriekšējo 12 mēnešu laikā 53% darba devēju palielināja darbinieku skaitu, bet 33% uzņēmumu samazināja darbinieku skaitu.
Nākamajos 12 mēnešos 83% organizāciju plāno palielināt mēneša pamatalgu, 16% organizāciju nav plānotas mēneša pamatalgas izmaiņas, bet 1% organizāciju plāno samazināt mēneša pamatalgu. 2013.gadam organizāciju vadītāji prognozē vidēji 3,8% kopējā atalgojuma pieaugumu un 2014.gadam - 4% pieaugumu, kas ir nedaudz mazākas prognozes nekā gadu iepriekš.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru