trešdiena, 2012. gada 5. septembris

Rutkaste: Eiro ieviešanas ieguvumi vairākkārt pārsniedz izmaksasViņš uzsvēra, ka eiro ieviešanai ir gan pozitīvi efekti un ieguvumi, gan izmaksas.

«Mūsu gadījumā ieguvumi šīs izmaksas vairākkārtīgi atsver,» akcentēja eksperts, norādot, ka jau pirmajā eiro ieviešanas gadā ieguvumi būs līdzvērtīgi vai pat nedaudz pārsniegs izmaksas.

Desmit gadu laikā eiro ieviešana ļaus budžetā iegūt papildu 900 miljonus eiro (630 miljonus latu), bet 2020.gadā saražot preces un pakalpojumus astoņu miljardu eiro (5,6 miljardu latu) vērtībā, aprēķinājusi LB. Tas nozīmēs lielāku nodarbinātību un straujāku vidējās algas pieaugumu.

Starp pozitīvajām lietām ekonomists minēja kredītreitinga pieaugumu, kas ļauj samazināt kapitāla piesaistes izmaksas un palīdz vairāk ražot un eksportēt, tādējādi panākot straujāku ekonomikas attīstību.

«Eiro nepadarīs visus bagātus nakts laikā, bet tuvāko gadu laikā tas būs jūtams arī iedzīvotāju maciņos,» sacīja Rutkaste.

Kā piemēru LB pārstāvis minēja Igauniju, kurai pēc eiro ieviešanas izdevies piesaistīt vairāk investīciju un panākt straujāku ekonomikas attīstību.

Turklāt problēmas eirozonā jebkurā gadījumā ietekmētu Latviju, arī ja valsts saglabātu nacionālo valūtu. Savukārt eiro ieviešana palīdzēs Latvijai straujāk sasniegt savus mērķus.

Komentējot Polijas un Bulgārijas lēmumu pagaidām vēl neieviest eiro, Rutkaste akcentēja, ka Polija ir liela ekonomika, kura mazāk atkarīga no eksporta tirgiem. Atteikšanās no savas monetārās politikas Polijā radītu izmaksas, kamēr Latvijā tiek izmantots fiksēts nacionālās valūtas kurss un mums šādas problēmas nedraud.

Savukārt Bulgārija nav izpildījusi Māstrihtas kritēriju par divu gadu dalību vienotajā valūtas mehānismā.

Kā ziņots, šodien LB notiks ekspertu saruna par eiro ieviešanas plusiem un riskiem «Skats uz eiro».

Sarunā piedalīsies pētījumu centra SIA «Latvijas Fakti» direktors Aigars Freimanis, «DNB bankas» ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš, Rutkaste, AS «Valmieras stikla šķiedra» finanšu direktors Dainis Šēnbergs, Pārtikas tirgotāju apvienības izpilddirektors Noris Krūzītis un Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes docents Ivars Ijabs. Sarunu vadīs žurnālists Kārlis Streips.

Diskusijā plānots spriest par gaidāmo eiro ieviešanas finansiālo ietekmi uz valsts budžetu, uzņēmumu un iedzīvotāju makiem un par eiro lomu Latvijas ekonomikā pašlaik. Tiks diskutēts par ieguvumiem un zaudējumiem Latvijai, ieviešot eiro ātri, kā plānots, vai atliekot eiro ieviešanu. Tiks spriests par sabiedrības attieksmi pret gaidāmo eiro ieviešanu.

Plānots diskutēt arī par to, kāda ir atšķirība eksportējošam uzņēmumam, vai nacionālā valūta ir vietēja vai globāla un kāda ir tiešā un netiešā ietekme, tostarp - vai Latvijas dalība Eiropas Savienībā un eirozonā maina potenciālo sadarbības partneru attieksmi.

Diskusijā tiks runāts par eiro lomu Eiropas Savienības kopējā uzbūvē, par pašreizējās krīzes iemesliem un izeju no tās, par apsvērumiem, kādi ir svarīgi Latvijai, raugoties uz notikumiem un debatēm eirozonā.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru