trešdiena, 2012. gada 12. septembris

Rinkēvičs: Latvija ES redz kā nacionālu valstu brīvprātīgu apvienību


Latvija Eiropas Savienību (ES) redz kā nacionālu valstu brīvprātīgu apvienību, šodien žurnālistiem sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP).

Ministrs, komentējot trešdien Eiropas Komisijas (EK) prezidenta Žozē Manuela Barrozu runā pausto, ka ES, lai tā pārvarētu ekonomisko un politisko krīzi, ir jāpārtop par «suverēnu valstu federāciju», norādīja: «Mēs redzam ES kā nacionālu valstu brīvprātīgu apvienību. Par jebkura veida izmaiņām ir jādiskutē gan mūsu valsts sabiedrībā, gan ES. Kamēr nav šādas detaļas, ir grūti diskutēt un baidīties no vārdiņa «federācija». No mana viedokļa, ir ļoti būtiski, lai mūsu nacionālās valsts iezīmes šādā federācijā vai valstu savienībā nekādā veidā netiktu skartas.»

Vienlaikus Rinkēvičs minēja, ka Barrozu savā runā izteicis dažādus priekšlikumus, taču tie nav bijuši detalizēti. EK prezidenta runa esot jāuztver kā daļa no diskusijas, kura Eiropas līmenī notiek jau kopš jūnija ES prezidenta Hermana van Rompeja ziņojuma par ES ekonomiskās un finansiālās krīzes pārvarēšanu.

«Tas, ka šāda diskusija notiek un ka visi saprot, ka ES šī krīze ir jāpārvar, ir pozitīvi,» teica ārlietu ministrs, uzsverot, ka Latvijas vieta politiskā, ekonomiskā, mentalitātes un drošības ziņā ir Eiropā, tādēļ mūsu valsts ir ieinteresēta, lai ES krīzi pārvarētu pēc iespējas ātrāk.

Rinkēvičs atzina, ka krīze parādījusi ES veidošanas procesā pieļautās kļūdas, par kuru labošanu ir jādiskutē. Ministrs uzskata, ka šis ir brīdis, kad diskusijās jāiesaistās Latvijas sabiedrībai, kā arī jautājumu apspriešanā daudz ciešāk jāsadarbojas ar Lietuvu un Igauniju.

«Mēs redzam gan Latvijas, gan ES nākotni un Latvijas nākotni ES kā spēcīgu nacionālu valstu nākotni. Mēs varam runāt par izvirzītajiem priekšlikumiem - ciešāku fiskālo, finansiālo, ekonomisko integrāciju, runājot detaļās,» teica politiķis, bilstot, ka par šiem jautājumiem nepieciešamas nacionālas diskusijas, bet tas varot novest arī pie kāda jauna līguma vai Eiropas konventa.

Pēc ministra domām, diskusijas iespējamas par ciešāku koordināciju nodokļu politikā, kopīgiem banku kontroles mehānismiem, lēmumu saskaņošanas un pieņemšanas mehānismu uzlabošanu. Vienlaikus Rinkēvičs norādīja, ka ES nav iespējama tāda veida federācija kā ASV. «Nesāksim sevi baidīt ar bubuli, jādiskutē par labāko ceļu,» mudināja ministrs.

LETA jau ziņoja, ka Barrozu, trešdien uzstājoties Eiropas Parlamentā ar ikgadējo uzrunu par stāvokli savienībā, sacīja, ka ES «ir jāvirzās suverēnu valstu federācijas virzienā».

Minot sava veida «Eiropas savienotās valstis» kā ES «politisko horizontu», EK prezidents sacīja, ka pastāv nepieciešamība «dalīties suverenitātē tā, lai katra valsts un katrs pilsonis varētu labāk kontrolēt savu likteni».

Šāda federācija ir nepieciešama, «jo uzskatu, ka tā būtu kļūda šajos nemierīgajos laikos pamest valstis nacionālismam un populismam», sacīja Barrozu.

Federācijas izveidošanai būs «galu galā nepieciešams jauns līgums», par kuru vienosies ES partneri, norādīja EK prezidents.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru