otrdiena, 2012. gada 25. septembris

Parādu dēļ šogad atkal draud atstāt bez siltuma


Latvijas siltumražotāji tehniski ir gatavi jaunajai apkures sezonai, taču problēmas ir ar parādiem - to dēļ šogad būs mājas, kurām siltumu nepieslēgs. Latvijas Siltumražotāju asociācijas valdes loceklis Andris Akermanis norāda, ka iepriekšējās sezonas parāda apjoms ir aptuveni 20 miljoni latu.
«Parādu apjoms šā gada laikā nav būtiski izmainījies.. Nopietnos mērogos runājot, parādi dilst ļoti, ļoti lēni, ja to vispār var uzskatīt par samazināšanos.»

Vasarā tradicionāli parādi daļēji tiek segti, bet patlaban, skatoties situāciju uz 1.septembri, tā atkal ir atpakaļ ap 20 miljoniem latu.

Vairumā pilsētu parādu apjoms aug

Situācija dažādās pilsētās ir dažāda. Ir pilsētas, kurās parādu apjoms ir samazinājies. Diemžēl šādu pašvaldību ir maz.

Vairākumā pašvaldību parādu apjoms kaut nedaudz, tomēr pieaug.

Parādu lielākā masa ir lielajās pilsētās. Latvijas Pašvaldību savienība sakot, ka mazās pilsētas un ciemati ir maksājuši apzinīgāk, jo tie asāk izjūt risku.

Problēmas likumdošanā

Galvenā problēma saistībā ar parādu veidošanos ir likumdošanā. Nav sakārtotas attiecības starp dzīvokļiem un māju apsaimniekotājiem, komunālo pakalpojumu sniedzējiem, tostarp siltumapgādes uzņēmumiem. «Diemžēl kustība uz priekšu ir ļoti lēna.»

Viņš cer, ka nozari palīdzēs sakārtot patlaban Saeimas komisijās izskatītās Ekonomikas ministrijas virzītās izmaiņas Dzīvojamo māju apsaimniekošanas likumā, kas noteiks konkrētus termiņus un pienākumus māju apsaimniekotājiem.

Var palikt bez siltuma

Arī šajā apkures sezonā būs nami, kuriem nepieslēgs apkuri. Taču tas, visticamāk, nebūs masveidā.

Tradicionāli vissliktākā maksāšanas disciplīna ir Rīgā.

Šajā apkures sezonā diezin vai kritīsies apkures tarifi, ja nu vienīgi zemākas būs dabasgāzes cenas.

Parādu apjoms gada laikā nemainās
Kā ziņots, siltumapgādes parādi uz šā gada septembra sākumu sasnieguši 23,91 miljonu latu, liecina Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) veiktās aptaujas dati. Salīdzinot ar pērnā gada septembri, parādu apjoms gandrīz nav mainījies - pērn attiecīgajā laikā tas sasniedza 24 miljonus latu. Savukārt, salīdzinot ar maiju, kad lēsti parādi 37,6 miljonu latu apmērā, to apjoms samazinājies par 36%.

No 23,91 miljoniem latu lielāko daļu jeb 19,55 miljonus latu veido parādi lielajās pilsētās.

LPS apkopotie dati atspoguļo ēku apsaimniekotāju parādus siltuma piegādātājiem, savukārt iedzīvotāju parādi varētu būt līdz 50% lielāki - atkarībā no pārvaldnieka un reģiona, biznesa portālam «Nozare.lv» teica LPS pārstāvis Paulis Barons. Viņš skaidroja, ka apsaimniekotāji bieži vien siltuma parādu apmaksai novirza citus līdzekļus, lai varētu sākt kurināt. LPS arī secina, ka aktuālo rēķinu apmaksa ir uzlabojusies, taču vecie parādi saglabājas.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru