otrdiena, 2012. gada 18. septembris

Neskatoties uz uzņēmēju kritiku, atbalsta avansu aplikšanu ar nodokļiem


Ņemot vērā, ka daļa uzņēmēju izvairās no nodokļu nomaksas, darbiniekiem izmaksājot avansus algas vietā, valdība atbalstījusi jaunas normas ieviešanu, paredzot – ja noteiktā laikā netiek veikti norēķini par uzņēmumu izsniegtajiem avansiem, tie būs jāpielīdzina algota darba ienākumam.
«Ir gadījumi, kad avansos gadiem tiek izmaksāti 300 tūkstoši latu,» atklāja Finanšu ministrijas (FM) Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne, uzsverot, ka uzņēmumiem pašiem būtu jāsaprot, ka par lieliem avansiem ir jāatskaitās.
Pret avansa maksājumu pielīdzināšanu algota darba ienākumam un to aplikšanu ar IIN un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) strikti iestājas Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), norādot, ka tas būs līdzeklis cīņā ar legālo, nevis ēnu ekonomiku.
FM sagatavotie grozījumi likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) paredz, ka turpmāk uzņēmumu izsniegtie skaidrās vai bezskaidrās naudas avansi būs pielīdzināmi algota darba ienākumam, ja par tiem nebūs veikti norēķini (uzrādīti pirkuma čeki vai atgriezta atlikusī naudas summa) 90 dienu laikā pēc komandējuma beigām, bet pārējos gadījumos – 90 dienu laikā no skaidrās vai bezskaidrās naudas avansa izsniegšanas brīža. Trīs mēnešu termiņš FM ieskatā ir saprātīgs.
Pielīdzinot minētos avansus algota darba ienākumam, par tiem būs jāaprēķina IIN un VSAOI kā no algota darba gūta ienākuma, aprēķinos pieņemot, ka skaidrās vai bezskaidrās naudas avansa summa, par kuru nav veikti norēķini, ir personas neto alga, informē Finanšu ministrija (FM). Tiesa gan, norma netiks piemērota, ja kopējo izsniegto naudas avansu atlikusī summa, kas ir avansa saņēmēja rīcībā, nepārsniegs minimālo mēneša darba algas apmēru.
Likumprojektā paredzēts pārejas periods attiecībā uz uzņēmumu līdz 2012. gada 31. decembrim izsniegtajiem skaidrās vai bezskaidrās naudas avansiem, par kuriem nebūs veikti norēķini. Ja par šiem avansiem nebūs veikti norēķini līdz 2013. gada 30. jūnijam, 2013. gada 1. jūlijā tos pielīdzinās algota darba ienākumam. Savukārt par komandējumiem, kuriem skaidrās vai bezskaidrās naudas avanss izsniegts līdz 2012. gada 31. decembrim, bet darbinieks no komandējuma atgriežas pēc šī datuma, likumprojektā noteikto piemēros vispārējā kārtībā.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru