otrdiena, 2012. gada 11. septembris

Līdz 2030.gadam Latvijai pietrūks līdz 120 000 darbinieku


Speciālistu izstrādātas ilgtermiņa darba tirgus prognozes rāda, ka līdz 2030.gadam darba tirgū papildu varētu būt nepieciešami līdz pat 120 000 darbinieku, biznesa portālam «Nozare.lv» norādīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.
Viņš piebilda, ka nav daudz iespēju, kā nākotnē nodrošināt ekonomikas attīstībai nepieciešamo darbaspēku.

«Neaicinot atgriezties un nepiedāvājot atbalstu emigrējušajiem iedzīvotājiem, nākotnē neizbēgami saskarsimies ar nepieciešamību daudz vairāk un lielākos apjomos runāt par imigrāciju. Imigrācijas vietā es labprātāk redzētu reemigrācijas kustību. Lai no plāniem, mērķiem un iecerēm mēs nonāktu arī pie rezultāta, būs nepieciešams ne vien valdības darbs, bet ikviena Latvijas iedzīvotāja palīdzība, jo visbiežāk ieklausāmies ne jau politiķos, bet savos līdzcilvēkos. Lai veidotu nepastarpinātu komunikāciju ar emigrējušajiem un labāk saprastu viņu pieredzi, vēlmes un vajadzības, šogad pats došos darba vizītēs uz Angliju un Īriju un uz līdzīgu soli aicinu arī citus valdības pārstāvjus. Tikai zinot reālo situāciju un vajadzības, varam piedāvāt risinājumus cilvēku atgriešanai,» teica Pavļuts.

Šonedēļ notikušajā pirmajā reemigrācijas atbalsta pasākumu plāna izstrādes darba grupas sanāksmē tika diskutēts jau par ministriju īstenotajām aktivitātēm, kā arī nepieciešamajiem papildu pasākumiem.

Darba grupas laikā tika konceptuāli atbalstīts priekšlikums, ka ir nepieciešama emigrējušo iedzīvotāju atgriešanās atbalsta pakete un tās pamats varētu balstīties Repatriācijas likumā piedāvātajā pasākumu kopā. Tāpēc plānots, ka pēc plašākas situācijas un finansiālo iespēju analīzes, varētu tikt sagatavoti Repatriācijas likuma grozījumi, lai šī likuma normas varētu attiecināt arī uz tiem iedzīvotājiem, kas no Latvijas aizbraukuši pēc 1990.gada 4.maija un patlaban vēlas atgriezties savā dzimtenē. Repatriācijas likumā paredzēti atbalsta pasākumi gan transporta kompensācijām, sociālajai palīdzībai, iedzīves pārcelšanai, latviešu valodas apmācībām u.c.

Reemigrācijas atbalsta pasākumu plānu iecerēts izstrādāt līdz šā gada beigām, paredzot tajā konkrētus pasākumus, to īstenošanai nepieciešamo finansējumu un atbildīgos. Projekta komandā, kas izstrādā plānu, ir ietverts plašs ekspertu loks gan no valsts pārvaldes, gan nevalstiskā sektora organizācijām. Projekta komandas darbu vada sabiedriskās politikas centra «Providus» Eiropas politikas pētniece Dace Akule.

Jau ziņots, ka Pavļuta sapnis būtu, ja no emigrācijas atgrieztos apmēram puse no Latvijas aizbraukušo iedzīvotāju, bet mērķis ir 100 000 cilvēku, šorīt Latvijas Televīzijas raidījumā «Labrīt, Latvija!» teica ministrs.

Viņš akcentēja, ka ar Ekonomikas ministriju ir saistīti jautājumi, kas skar ekonomikas attīstību un darbaspēka pieejamību. Tā kā ekonomika aug, palielinās arī vajadzība pēc papildu darbaspēka, īpaši nozarēs, kas strauji attīstās, piemēram, būvniecībā, informācijas tehnoloģijās.

Arvien vairāk pieaug prasība tieši pēc kvalitatīva darbaspēka, uzsvēra ministrs. Kvalificēts darbaspēka deficīts radies, jo daudzi celtnieki ir izbraukuši strādāt uz ārzemēm.

Kā ziņots, Ekonomikas ministrija reemigrācijas atbalsta pasākumu plāna izstrādes projektam ir izveidojusi komandu un izraudzījusi tās vadītāju - «Providus» Eiropas politikas pētnieci Akuli.

Pēc Ekonomikas ministrijas aplēsēm, desmit gadu laikā no Latvijas aizbraukuši apmēram 213 000 iedzīvotāju. Pēc citu pētnieku un ekonomistu aprēķiniem, aizbraukušo skaits ir vēl lielāks - no 300 000 līdz pat pusmiljonam.

Reģistrētā bezdarba līmenis jūlija beigās bija 11,6% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju kopskaita.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru