ceturtdiena, 2012. gada 6. septembris

Ieviešot eiro, sešos gados Latvija papildus gūtu 8 miljardus eiroIeviešot eiro, papildus guvums iekšzemes kopproduktā līdz 2020. gadam varētu sasniegt 8 miljardus eiro, liecina Latvijas Bankas ekspertu veiktie aprēķini.
Tā kā valdība sāk gatavoties aizdevuma atmaksai, un lielākās summas ir jāatmaksā 2014. un 2015. gadā, kredītreitingam būs svarīga nozīme, cik augstus procentus maksāsim par finansējumu. Aprēķini liecina, ka valstu, kuras ieviesušas eiro, reitingi tiek paaugstināti par 1-3 pakāpēm.

Savukārt lielākās izmaksas, visticamāk, būs privātajā sektorā. Finanšu ministrija paredz, ka eiro ieviešanas izmaksas sabiedriskajā sektorā varētu sasniegt 12,2 miljonus eiro. Konkrētās izmaksas privātajam sektoram aprēķināt ir grūti, bet vairākās valstīs šāda informācija ir apkopota un Slovākijas centrālās bankas pārstāvji aprēķinājuši, ka eiro ieviešanas tiešās izmaksas privātajā sektorā bijušas 0,3-0,8% no IKP. Līdz ar to Latvijas Bankas aplēses liecina, ka eiro ieviešanas izmaksas Latvijā varētu svārsīties no 0,45-0,9% no IKP jeb 110-219 miljonu eiro apmērā.
Iestājoties eirozonā, Latvijai būs jāveic iemaksas Eiropas Stabilizācijas fondā – iemaksas tajā veidos aptuveni 199 miljonus eiro pirmo piecu gadu laikā, bet pēc tam 12 gadu laikā jāiemaksā 324 miljoni eiro. Tādējādi pirmo piecu gadu laikā pēc pievienošanās eirozonā Latvijai būs jāmaksā vidēji 40 miljoni eiro gadā.
Tomēr banku eksperti norāda, ka nepieciešams izvērtēt iespējamos riskus, un, lemjot par iestāšanos eirozonā, izvirzīt savus nosacījumus.

SAISTĪTIE RAKSTI1 komentārs: