trešdiena, 2012. gada 19. septembris

Ekonomikas eksperti prognozē algu kāpumu privātajā sektorā


Privātajā sektorā algas kāps, prognozē Latvijas Komercbanku asociācijas ekonomikas eksperti.
«Swedbank» galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks gan atzīmēja, ka algu kāpumam ir jāiet kopā ar produktivitātes kāpumu. «Ja neceļam produktivitāti un paaugstinām algu, tad šaujam sev kājā,» teica ekonomists. Viņš piebilda, ka ar darbaspēka nodokļa samazināšanu daļu no izmaksu kāpuma uz sevi paņems valsts.

Apstrādes rūpniecībā produktivitāte kāpj straujāk nekā darba samaksa, taču uzņēmumi investē, lai samazinātu atkarību no darbaspēka, līdz ar to algu kāpumu grūti prasīt, raksturoja Kazāks.

«DNB bankas» sociālekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš pauda viedokli, ka sektori ir dažādi un ir gadījumi, kad algas aug straujāk nekā darba ražīgums. «Uzņēmumu rentabilitāte ir laba, uzņēmumi var atļauties dalīties,» sacīja Strautiņš. Viņš piebilda, ka savulaik darba samaksas īpatsvars bija 50% no iekšzemes kopprodukta, bet tagad šis rādītājs ir ap 40%.

Komercbanku asociācijas pārstāvji arī atzina, ka ir jāmaksā atbilstošas algas sabiedriskajā sektorā, ja valstī vēlamies motivētu, labi apmācītu pārvaldi.

«Ja vēlamies kvalitatīvu sabiedrisko sektoru, tad par to ir jāmaksā,» sacīja Kazāks.

Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis pauda viedokli, ka ziņa par publiskā sektora atalgojuma pieaugumu ir nepilnīgi pasniegta, jo atalgojuma fonds kopumā netiks paaugstināts.

Kā ziņots, valdība šonedēļ atbalstīja grozījumus valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, kas paredz, nepalielinot esošo atalgojuma fondu, kā motivācijas instrumentu iestādes vadītājam noteikt piemaksu padotiem darbiniekiem par papildu darbu un par aizstāšanu, nosakot tās maksimālo apmēru 35% no mēnešalgas. Patlaban maksimālais piemaksas apmērs ir 20% no mēnešalgas.

Tāpat grozījumi paredz iespēju noteikt piemaksu par personisko darba ieguldījumu un darba kvalitāti, nosakot tās maksimālo apmēru 30% no mēnešalgas. Patlaban šis piemaksas apmērs ir 20% no mēnešalgas.

Tas nozīmē, ka iestādes vadītājam, lai motivētu labākos darbiniekus, būs jāizvērtē visas padotās struktūras efektivitāte kopumā, ja nepieciešams, optimizējot darbinieku skaitu. Šī iespēja tiek paredzēta, nepalielinot esošo iestāžu atalgojuma fondu, atzīmē Finanšu ministrija.

Ar 2013.gadu tiek atcelts ierobežojums atvaļinājuma pabalsta apmēram, tādējādi varēs izmaksāt līdz 50% no mēnešalgas. Šogad var izmaksāt līdz 25% no mēnešalgas.

Finanšu ministrijā uzsver, ka plānotās izmaiņas tiks sasaistītas ar efektīvu valsts pārvaldes darbinieku darba kvalitātes novērtēšanu. Jaunā sistēma paredzēs piemaksas piešķiršanu tikai par sasniegtajiem rezultātiem un valsts pakalpojumu saņēmēju iesaisti pārvaldes darbinieka novērtēšanā.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru