pirmdiena, 2012. gada 10. septembris

Eiro projekta vadītāja: ieguvumi no eiro ieviešanas – dzīves vienkāršošanāsLatvijas ieguvumi no iestāšanās eirozonā iedalāmi divos veidos – tūlītējie un ilgtermiņa. Tūlītējie saistīti ar «dzīves vienkāršošanos» - pazūd valūtas konvertēšanas izmaksas, bet ilgtermiņa – stabilitāte ar kredītreitingu, sacīja Finanšu ministrijas Eiro projekta vadītāja Dace Kalsone.
Raidījumā Dienas rīts viņa noraidīja, ka kredītreitinga pozitīva pieauguma rezultātā lētāki kļūs Latvijai pieejamie resursi – lētāk atmaksāt parādu un zemākas kredītlikmes. D. Kalsone skaidroja, ka, iestājoties Eiropas Savienībā (ES), Latvija pievienojās arī eirozonai, bet ar atlikto datumu.
Runājot par Eiropu pārņēmušo parādu krīzi, Eiro projekta vadītāja uzsvēra, ka eirozonā patlaban notiek ļoti aktīvi finanšu sakārtošanas darbi un uz nākamo gadu monetārā savienība būs stabila. Tāpat viņa pieminēja Maltas piemēru, kura, ja nebūtu ieviesusi eiro, krīzi pārvarētu daudz sliktāk.
Eiro projekta vadītāja atgādināja, ka 2014. gada 1. janvārī, kad Latvijā tiks ieviests eiro, vēl pusgadu  jebkādā daudzumā bez maksas varēs mainīt latus uz eiro. Tāpat vēl divas nedēļas pēc eiro ieviešanas varēs maksāt ar latiem, bet pārdevēji atlikumu izdos eiro.
D. Kalsone atzīmēja, ka eiro ieviešanā Latvija pēta un apgūst Igaunijas un citu valstu pieredzi, sākot no eiro ieviešanas datuma, eiro banknotes un monētas kļūs par likumīgu maksāšanas līdzekli Latvijā. Skaidro naudu visās komercbankās bez maksas varēs mainīt pusgadu no eiro ieviešanas datuma, taču vietās, kur nav komercbanku filiāļu, naudas apmaiņu vienu mēnesi varēs veikt pasta nodaļā. Bezskaidras naudas latu konvertācija uz eiro notiks automātiski – eiro ieviešanas dienā. Savukārt pēc noteiktā termiņa latus pret eiro neierobežoti ilgi būs iespējams bez maksas samainīt Latvijas Bankā.
Apzinot citu dalībvalstu, tai skaitā kaimiņvalsts Igaunijas, pieredzi, tika noteikts divu nedēļu ilgs vienlaicīgas latu un eiro valūtas apgrozības periods. Tas nozīmē, ka divas nedēļas pēc eiro ieviešanas dienas veikalos un citās pakalpojumu sniegšanas vietās varēs maksāt gan latos, gan eiro.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru