pirmdiena, 2012. gada 3. septembris

Degvielas tirgotāji atkal nonākuši zem KP lupasKāpēc degvielas cenas reizēm pat šokē ar neizskaidrojamu kāpumu, bet brīžiem iepriecina ar tikpat negaidītu kritumu, vai patiešām iemesls ir vienīgi naftas cenas svārstības pasaules tirgū? Analizējot degvielas cenu dinamiku ilgtermiņā, laikraksts «Diena» novērojis, ka, paaugstinot un arī pazeminot cenas, degvielas tirgotāji cieši seko cits citam.
Laikraksts pirmdien vēstī, ka degvielas tirgotāju «grūti izprotamā» cenu politika atkal nonākusi zem Konkurences padomes (KP) lupas.

Kā atgādina avīze, 2006.–2007.gadā, analizējot degvielas tirgus nozari, KP secināja, ka trīs lielie tirgus dalībnieki atrodas kolektīvā dominējošā stāvoklī, bet nekādus inkriminējamus pārkāpumus neatklāja, tāpēc tikai brīdinoši norādīja, ka ļaunprātīgi izmantot kolektīvo dominējošo stāvokli nedrīkst.

Patlaban KP sākusi lietu, kurā pēta, vai Latvijas degvielas tirgotāju vidū nepastāv aizliegta vienošanās.

KP vēl neņemas apgalvot, ka aizliegta vienošanās starp lielajiem tirgotājiem slēgta, taču patērētājiem šķiet ļoti aizdomīgi tas, ka visu lielo tirgotāju benzīntankos cenas mainās teju vienlaicīgi.

«Degvielas mazumtirdzniecība Latvijā ir ne visai ienesīgs bizness, 2010. gadā rentabilitāte nozarē bija vidēji 1%. Ja kāds uzņēmējs nolemtu ņemt aizdevumu bankā, lai sāktu degvielas tirgošanas biznesu, būtu grūti pierādīt bankai, ka aizdevumu varēs atdot, jo paredzamā rentabilitāte ir zemāka par prognozējamajiem kredīta procentiem,» apgalvo Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Stirāns.

Degvielas tirgotāji tiešām nopelna visai atšķirīgas summas, piemēram, «Lukoil Baltija R» peļņa 2011. gadā bijusi 1,38 miljoni latu, bet «Neste Latvija» peļņa – 2,218 miljoni latu, savukārt viens no mazajiem degvielas tirgotājiem «Tīne» strādājis ar 2,2 tūkstošu latu peļņu, liecina Lursoft dati.

Latvijā degvielas tirgotāju vidū valda ļoti asa cīņa par katru klientu, bet pēc iespējas zemāka cena ir būtiskākais pircēju piesaistīšanas instruments, novērojis Stirāns.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru