trešdiena, 2012. gada 15. augusts

VID izvērtēs informāciju par Sprūdža iespējamo nodokļu «optimizāciju»
Kā aģentūru LETA informēja VID, likums «Par nodokļiem un nodevām» liedz dienestam publiskot informāciju par konkrētu maksātāju.


VID skaidro, ka ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliek fizisko personu gūtos ienākumus. Ja ienākumi ir gūti darba tiesisko attiecību ietvaros, tad gūtais ienākums ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tomēr nodokļu normatīvie akti neierobežo nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, tostarp kapitālsabiedrībai izsniegt aizdevumu tās valdes loceklim.

VID pārstāvji gan norāda, ka likumā «Par uzņēmumu ienākuma nodokli» ir īpaši nosacījumi, kas paredz tajos gadījumos, ja uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājs izsniedz bezprocentu aizdevumu ar uzņēmumu saistītai personai vai saistītai sabiedrībai, veikt ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo ienākumu koriģējošās darbības, palielinot ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo ienākumu par neiegūto procentu summu.


Šo aizdevumu nevar uzskatīt par ienākumu, jo personai ir pienākums šo aizdevumu atdot, un, kamēr aizdevējs nav atteicies no prasījuma par aizdevuma atdošanu, personai, kas aizņēmumu saņēmusi, ienākumi neveidosies.

Kā vēstīts, laikraksts «Neatkarīgā» ziņoja, ka Sprūdžs, vēl būdams uzņēmējs, ir veicis nodokļu «optimizāciju», uzņēmumā algas vietā saņemot aizdevumu. Sprūdžam piederošās kapitālsabiedrības neesot viņam maksājušas algu par darbu valdes locekļa vai valdes priekšsēdētāja amatos, bet viens no šiem uzņēmumiem izsniedzis viņam apjomīgu aizdevumu.

Darba algas aizstāšana ar aizdevumiem valdes locekļiem, kuri vienlaikus ir arī šo uzņēmumu īpašnieki, ļauj «optimizēt» uzņēmējiem sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (35,09%) un iedzīvotāju ienākuma nodokli (25%), atzīmē laikraksts.

Kā liecina Sprūdža valsts amatpersonas deklarācija, viņš pērn vēlā rudenī, jau būdams valsts amatpersonas statusā, ņēmis 108 408 latu kredītu, tādējādi kopējās parādsaistības palielinot līdz 409 000 latu.

No amatpersonas deklarācijas redzams, ka Sprūdžs no sev piederošajām uzņēmējsabiedrībām algu nav saņēmis, lai gan vēl aptuveni mēnesi pēc ievēlēšanas Saeimā bijis valdes loceklis sešos uzņēmumos.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru