trešdiena, 2012. gada 22. augusts

Uzņēmējs: Nedz Eiropā, nedz Latvijā nepastāv bankrota kultūraNedz Eiropā, nedz Latvijā nepastāv bankrota kultūra, diskusijā saistībā ar žurnāla «Kapitāls» veidoto Latvijas vērtīgāko uzņēmumu sarakstu «Top 101», kas tiks publiskots novembrī, norāda telekomunikāciju iekārtu ražotāja «SAF Tehnika» vadītājs Normunds Bergs.Lūgts komentēt, kāpēc informācijas tehnoloģiju jomā Latvijā nav parādījušies tādi projekti kā «Twitter», «Instagram», Bergs skaidro, ka viss, kas saistīts ar lieliem projektiem interneta jomā, pārsvarā notiek ASV. Pat Eiropa šajā jomā ir maz pamanāma.

«Galvenais iemesls - nedz Eiropā, nedz Latvijā nepastāv bankrota kultūra. Pie mums uzņēmējs, kas atļaujas «nofeilot», ir sodāms ar nāvi. Viņam visu atņem. Tāpat arī viņa mammai un sievai. Un viņš vairs netiek pielaists pie naudas līdz mūža beigām. Te ir būtiska atšķirība. Savienotajās Valstīs reinkarnācija notiek ātri: vēl nav pagājis gads, un tu jau vari... Palūkojieties uz visiem šiem startapiem [iesācējuzņēmumiem] internetā: tie nobeidzas simtiem! Un pazūd kopā ar investoru naudu. Un investori nesadusmosies,» skaidro Bergs.

Savukārt Latvijā neveiksmi uzņēmējdarbībā pieminēs līdz «mūža beigām». Tādēļ Latvijā nav šādu riskantu projektu un riskēt nav gatavi nedz investori, nedz uzņēmēji. «Lepnums neļauj. Šķiet, ja nomirs bizness, nomirsi tu pats. Un šāda attieksme ir jāmaina. Tāpēc ka jānomērdē pieci, lai sestais aizietu.»
Investīciju baņķieris, «IBS Prudentia» partneris Ģirts Rungainis, komentējot «ZGI fonda» darbību, norāda, ka patlaban tiek strādāts uz ieguldīto investīciju atgūšanu, taču bijuši arī neveiksmīgi projekti.

«Domāju, ka mums tomēr nav raksturīga šāda veida psiholoģija. Protams, ir jautājums: vai tāds uzņēmējs atnāks pie mums vēlreiz un kā mēs uz viņu skatīsimies. Laikam jau krietni skeptiskāk,» atzīst Rungainis. «Ja kāds apdedzinājies, tā ir samaksa par pieredzi. Ne vairāk, ne mazāk.»

Rungainis, skaidrojot lielo projektu trūkumu Latvijā, norāda uz liela tirgus trūkumu tuvumā. «Tuvums lielajam tirgum - tas ir svarīgi. Šķiet, ka Eiropa ir milzīga. Taču tā ir sadrumstalota fragmentos. ASV pastāv iespēja uzreiz nokļūt megatirgū: ja esi kaut ko uztaisījis Silīcija ielejā, Amerikā pat vismazāko lietu vari ļoti ātri tiražēt. Un ātri saprast: strādā vai ne? Ja strādā, tu esi topā.»

Viņš aicina nekaisīt pelnus uz galvas un atcerēties, ka Latvijā ir divi miljoni iedzīvotāju, tostarp miljons «sakarīgo iedzīvotāju».

«Tomēr viens miljons iedzīvotāju uz mūsu vēsturisko peripetiju drupām nevar ātri izveidot lielas pasaules līmeņa kompānijas. Tā ka rezultāts nav pārsteidzošs. Pārsteidzošais ir tas, ka mums vispār kaut ko izdevies izveidot,» norāda investīciju baņķieris.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru