pirmdiena, 2012. gada 20. augusts

Tirgotāji: Atalgojuma celšana nav vienīgais risinājums bezdarbamTirgotāji: Atalgojuma celšana nav vienīgais risinājums bezdarbam
Atalgojuma celšana nav vienīgais risinājums bezdarba situācijai darba tirgū, liecina Nozare.lv veiktā tirgotāju aptauja.
Maxima Latvija Personāla vadības departamenta direktore Līga Sleņģe kā dažus no risinājumiem norādīja šādus - darbaspēka piesaiste no citām valstīm, valsts valodas normu mīkstināšana, lai iebraucēji var strādāt bez valodas zināšanām lielākā skaitā amatu nekā patlaban.
L. Sleņģe arī ierosināja izglītības un apmācību sistēmu pārskatīšanu. Proti, ja ik gadu profesionāli tehniskās skolas pabeidz aptuveni 40 konditoru, bet Maxima strādā 60, tad uzņēmumam ir jādomā, kā apmācīt konditoru, pavāru un pārdevēju.
L. Sleņģe atzīmēja, ka gadījumā, ja kā risinājums darbinieku piesaistei tiks izmantots atalgojuma celšana, tad, ja to darīs viens uzņēmums, tam var sekot citu uzņēmumu vairāksolīšana - kas maksā vairāk, saņem darbinieku.
Savukārt Iki veikalu operatora Palink pārstāvis Raimonds Janševskis piebilda, ka šāda risinājuma dēļ savu darbību varētu būt spiesti pārtraukt vairāki mazie uzņēmumi, kas «brīvo roku» skaitu varētu vēl palielināt.
«Algu celšanai tomēr ir arī valstiski ekonomiskas sekas - inflācija, cenu stabilitāte, uzņēmumu rentabilitāte,» uzsvēra L. Sleņģe.
Elvi franšīzes turētāja Pārtikas tirdzniecības apvienība komercdirektore Laila L. Vārtukapteine norādīja, ka alga ir svarīgs faktors, kā motivēt darbiniekus strādāt konkrētā uzņēmumā, taču tā vienmēr būs piesaistīta ikviena uzņēmuma darbības rentabilitātei.
Piemēram, komentējot Elvi darbinieku atalgojumu, L. Vārtukapteine atklāja, ka Elvi strādājošie pārdevēji, atkarībā no darba stāža, mēnesī saņem vidēji 200 līdz 250 latus pēc nodokļu nomaksas. Viņa teica, ka vidējā alga nozarē pārdevējiem esot līdzīga.
Maxima un Iki tīklu pārstāvji neatklāja, cik lielu atalgojumu vidēji saņem pārdevēji viņu veikalos. Tāpat to neatklāja arī Rimi Latvija pārstāve Dace Valnere, piebilstot, ka darbinieku atalgojums atkarīgs no darba stāža.
L. Sleņģe informēja, ka Valsts ieņēmumu dienesta dati pēc saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas kodiem liecina, ka 2012.gada 1.ceturksnī vidējā alga mazumtirdzniecībā ir 269 lati, ieskaitot nodokļus. Viņa arī norādīja, ka Maxima tirdzniecības darbinieku vidējā alga mēnesī ir augstāka par vidējo algu mazumtirdzniecībā nodarbinātajiem.
Savukārt R. Janševskis piebilda, ka uzņēmums seko līdzi tendencēm darba tirgū, tostarp arī vidējam atalgojumam nozarē, un cenšas panākt, lai darbinieku atalgojums būtu vidēji tāds pats kā nozarē kopumā.
14.augustā LVT1 raidījumā Labrīt, Latvija! DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš, komentējot reģistrētā bezdarba līmeni - 11,6% - jūlija beigās, teica, ka ar laiku darbiniekiem būs jāmaksā lielākas algas.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru