pirmdiena, 2012. gada 27. augusts

Linkaits: Valdībai «airBaltic» potenciālajam investoram būtu jāpiemaksāTā kā Latvijas nacionālās aviokompānijas «airBaltic» pašu kapitāls ir mīnus 100 miljoni latu, apgrozījums ir starp 250-300 miljoniem latu, tad valdībai būtu jāpiemaksā potenciālajam investoram par aviokompānijas akciju iegādi, biznesa portālam «Nozare.lv» atzina aviācijas eksperts Tālis Linkaits.
Linkaits skaidroja, ka ilgtermiņā «airBaltic» ir nepieciešams stratēģiskais investors, jo valsts nav labākais saimnieks uzņēmumā, kas darbojas starptautiskā vidē. Pēc viņa sacītā, ideālais «airBaltic» investors būtu stratēģiskais, nevis finanšu investors, - tāds, kas saprot biznesu, kuram ir interese attīstīt Rīgu kā starptautisku tranzīta mezglu.

«Investora piesaiste ir atbalstāma, turklāt būtu labi, ja tas notiktu pēc iespējas ātrāk, taču, objektīvi skatoties, patlaban Eiropā pārdošanā ir ļoti daudz aviokompānijas, piemēram, poļu «LOT», kā arī kompānijas Čehijā, Rumānijā, Portugālē u.c. Līdz ar to potenciālajiem investoriem ir lielas izvēles iespējas. Šajā situācijā uzvarēs tās aviokompānijas, kas veiksmīgi darbojas tirgū, kurām ir spēcīga tirgus daļa un izaugsmes potenciāls,» uzsvēra eksperts.

Pēc viņa sacītā, «airBaltic» patlaban ir pārejas periodā, un, ja Linkaits būtu investors, viņam nebūtu pārliecības, ka kompānija var strādāt ar peļņu. «Tad, kad tiks pabeigta «airBaltic» restrukturizācija, kompānijas vērtība varētu būt lielāka. Var mēģināt pārdot akcijas, taču šaubos, vai kāds investors nopietni pieteiksies šim darījumam. «airBaltic» ir samērā maza aviokompānija ar lielu parādu slogu, ar nenoteiktu vēsturi, spēcīgu konkurenci,» atzina Linkaits.

Aicināts vērtēt, kas varētu būt potenciālie «airBaltic» investori, Linkaits norādīja, ka patlaban Eiropā dominē trešo valstu investori - tās ir lielās aviokompānijas no Arābu Emirātiem, Turcijas un Krievijas, kas vērtē iespējas iekļūt pietiekami aizsargātajā Eiropas Savienības aviācijas tirgū. Turpretī Eiropas investori ir piesardzīgāki un viņiem nav intereses kaut ko iegādāties papildu jau esošajam portfelim.

Jau ziņots, ka Latvijas valdība meklē investoru šā gada janvārī pārņemtajai nacionālajai aviokompānijai «airBaltic».

Latvijas Satiksmes ministrija pirmdien laikraksta «Financial Times» Eiropas un Lielbritānijas izdevumos publicējusi sludinājumu, piedāvājot potenciālajiem investoriem līdz 1.novembrim izteikt piedāvājumus par «airBaltic» akciju iegādi. Latvijas valdība investoriem piedāvā iegādāties aviokompānijā «airBaltic» līdz 50% mīnus vienu akciju.

Pagājušajā gadā «airBaltic» strādāja ar 83 miljonu zaudējumiem, savukārt ieņēmumi bija 228 miljoni latu. Pērn pārvadāti 3,35 miljoni pasažieru.

Ilggadējais aviokompānijas vadītājs Bertolts Fliks darbu lidsabiedrībā pēc toreizējo akcionāru - Latvijas valsts un SIA «Baltijas Aviācijas sistēmas» (BAS) - vienošanās pameta pērn rudenī, kad kļuva skaidrs, ka lidsabiedrības zaudējumi ir sasnieguši rekordapjomus. Par jauno «airBaltic» prezidentu tika izvēlēts Martins Gauss, kurš darbu sāka 1.novembrī.

Pērnā gada nogalē pēc AS «Latvijas Krājbanka» darbības apturēšanas Latvijas valsts no bankas pilnvarnieka par akciju nominālvērtību 224 000 latu iegādājās 47,2% «airBaltic» akciju, kuras bija ieķīlājis aviokompānijas privātais akcionārs BAS. Latvijas valsts savu rīcību skaidroja ar lidsabiedrības privāto akcionāru neizpildītajām saistībām. BAS īpašnieki bija Fliks un «Taurus Asset Management Fund Limited».

«airBaltic» ir akciju sabiedrība, kas dibināta 1995.gadā. Galvenais akcionārs ir Latvijas valsts ar 99,8% akciju. «airBaltic» flotē ir 34 lidmašīnas - sešas «Boeing 737-500», astoņas «Boeing 737-300», divas «Boeing 757-200», desmit «Fokker 50» un astoņas «Bombardier Q400Next Gen».

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru