pirmdiena, 2012. gada 27. augusts

EM piedāvā līdz 7% palielināt obligāto biodegvielas piejaukumu dīzeļdegvielaiEkonomikas ministrija (EM) piedāvā no nākamā gada 1.aprīļa palielināt biodīzeļdegvielas obligāto piejaukumu fosilajai dīzeļdegvielai no 5% līdz 7 %, informēja ministrijā.

Saskaņā ar EM aprēķinu, ja obligātais biodīzeļdegvielas piejaukums fosilajai dīzeļdegvielai tiktu palielināts līdz 7%, dīzeļdegvielas mazumtirdzniecības cena patērētājiem palielinātos par aptuveni 0,003 latiem par litru (ņemot vērā biržas cenas un dīzeļdegvielas patēriņu 2011. gadā). Arī Lietuva ar šā gada 1.janvāri ir noteikusi 7% obligāto biodīzeļdegvielas piejaukumu fosilajai dīzeļdegvielai.

Piejaukuma palielināšana nepieciešama, lai veicinātu no atjaunojamajiem energoresursiem saražotās enerģijas galapatēriņu transporta sektorā un ar patēriņu stimulējošiem pasākumiem, nevis valsts tiešajām subsīdijām, palīdzētu arī turpmāk attīstīties biodegvielu ražošanas nozarei, uzsver EM.
Šis priekšlikums, kas saskaņots ar Latvijas Biodegvielu un bioenerģijas asociāciju, Latvijas Degvielas tirgotāju asociāciju un Degvielas tirgotāju un ražotāju savienību, ietverts Ekonomikas ministrijas sagatavotajā un pirmdien Ministru kabineta komitejas sēdē izskatītajā Informatīvajā ziņojumā par situāciju biodegvielu ražošanas nozarē.

Līdztekus obligātā piejaukuma paaugstināšanai Ekonomikas ministrija izvērtēšanai piedāvā vēl vairākus biodegvielu patēriņu stimulējošus priekšlikumus, kuru detalizētāku izvērtējumu ministrija sniegs sešu mēnešu laikā pēc Informatīvā ziņojuma izskatīšanas valdībā.

EM Informatīvajā ziņojumā secinājusi, ka valsts atbalsts biodegvielu ražošanai un izmantošanai, kā arī citi pasākumi (piem., obligātais biodegvielu piejaukums, akcīzes nodokļa atlaides) ir bijuši pietiekami efektīvi, lai valstī izveidotos un attīstītos biodegvielu ražošanas nozare, taču tie nav nodrošinājuši, ka tiek sasniegts Biodegvielas likumā noteiktais mērķis 2010.gadam. Neskatoties uz to, ka laika posmā no 2005.-2010.gadam Latvijas biodegvielu ražotāji ir saņēmuši tiešā atbalsta maksājumus 67,3 miljonu latu apmērā, biodegvielas īpatsvars enerģijas galapatēriņā transportā strauji pieaudzis tikai pēdējos gados - līdz ar obligātā 5% biodegvielas piejaukuma fosilajai degvielai ieviešanu, t.i., no 0,48 % 2009.gadā līdz 4% 2011. gadā.

Ekonomikas ministrija secinājusi, ka pieprasījuma pieaugumu vislabāk stimulē tieši ar patēriņu saistīti politikas instrumenti, tāpēc biodegvielas izmantošana būtu jāveicina ar dažādiem netiešā atbalsta pasākumiem, taču ne ar tiešajiem atbalsta maksājumiem.

Līdz ar to Ekonomikas ministrija uzskata, ka, lai veicinātu biodegvielu izmantošanu, būtu nepieciešams turpināt piemērot samazinātas akcīzes nodokļa likmes biodegvielām un biodegvielu un fosilu degvielu maisījumiem ar paaugstinātu biodegvielu saturu. Tāpat palielināt obligāto biodīzeļdegvielas piejaukumu fosilajai dīzeļdegvielai līdz 7% ar 2013.gada 1.aprīli, kā arī izvērtēt iespējas atbalstīt sabiedriskā un privātā transporta pārbūvi, lai tajos būtu iespējams lietot tīru biodegvielu un augstas koncentrācijas biodegvielas un fosilās degvielas maisījumus.

EM arī piedāvā izvērtēt iespējas konkursos par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu un valsts un pašvaldību iepirkumos par transporta līdzekļu iegādi un nomu ietvert nosacījumus par papildu vērtēšanas punktu piešķiršanu, ja tiek piedāvāti transporta līdzekļi, kuros ir plānots lietot tīru biodegvielu, vai iespējams lietot augstas koncentrācijas biodegvielu un fosilo degvielu maisījumus.

Ministrija arī piedāvā izvērtēt pašvaldību iespējas noteikt atbrīvojumu maksai par auto novietošanu tām piederošajās autostāvvietās, kā arī atvieglojumus maksai par iebraukšanu ierobežotajās pilsētu zonās, ja automašīnā kā degviela tiek izmantota tīra biodegviela, fosilo degvielu un biodegvielu maisījumi (ar biodegvielu saturu virs 10%), kā arī tīra augu eļļa un biogāze, kas attīrīta līdz dabasgāzes kvalitātei.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru