ceturtdiena, 2012. gada 12. jūlijs

Uzsāk divus kriminālprocesus par 'MMM 2011' darbību


Pēc Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) iesnieguma Valsts policija (VP) ir sākusi divus kriminālprocesus par iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem saistībā ar finanšu piramīdu "MMM-2011", portālu "Delfi" informēja FKTK un Valsts policija.
Kriminālprocesi uzsākti jūlija sākumā par uzņēmējdarbību bez reģistrēšanās vai bez speciālas atļaujas (licences). Par šādu noziedzīgu nodarījumu iespējams sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai mantas konfiskāciju, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību (no diviem līdz pieciem gadiem).

Abi kriminālprocesi sākti pēc FKTK iesniegumu saņemšanas. Tajos norādīts, ka noteiktas, kriminālprocesā noskaidrotas personas, ir iesaistījušās finanšu piramīdā "MMM-2011" un nelikumīgi piesaista noguldītāju līdzekļus, līdz ar to, iespējams, nodarbojas ar uzņēmējdarbību bez licences atkārtoti gada laikā.
Šīs personas par nelikumīgu darbību jau administratīvi sodīja Valsts ieņēmumu dienests.

Pašlaik abos kriminālprocesos notiek pirmstiesas izmeklēšana, lai noskaidrotu visus apstākļus.

FKTK priekšsēdētāja vietnieks Jānis Brazovskis uzsver, ka noguldījumus ir tiesīgi piesaistīt tikai valsts licencēti un uzraudzīti tirgus dalībnieki, tādējādi nodrošinot klientu interešu aizsardzību. "Nelicencēta komercdarbība, pieņemot noguldījumus vai piesaistot ieguldījumus, ir sodāma. Tajā pašā laikā ir negodprātīgas personas un personu grupas, kas ar maldinošām metodēm, lai apietu likuma prasības, piemēram, rīkojot dažādus seminārus vai piedāvājot finanšu konsultācijas, mēģina piesaistīt cilvēku līdzekļus. Ierosinātie kriminālprocesi ir kārtējais valsts institūciju solis nelikumīgu noguldījumu un ieguldījumu piesaistītāju darbības ierobežošanā," pauž Brazovskis.

Valsts policija un FKTK atkārtoti aicina ikvienu personu, kuras rīcībā nonāk informācija par kādu personu, kura piedāvā finanšu pakalpojumus, piemēram, piesaista noguldītāju un ieguldītāju līdzekļus bez licences vai atļaujas, informēt policiju pa tālruņiem 6708336, 6708663 vai FKTK, sūtot e-pastu: fktk@fktk.lv vai vēršoties tieši, adrese: Rīgā, Kungu ielā 1.

FKTK aicina ikvienu atbildīgi izturēties pret savas naudas apsaimniekošanu un neuzticēties nesamērīgu un ātru peļņu sološām shēmām pat, ja piedāvājums nāk no paziņām vai sniegti šķietami pārliecinoši pierādījumi par ātri gūto peļņu. Juridiskās un fiziskās personas drīkst piedāvāt un sniegt noguldījumu un ieguldījumu pakalpojumus tikai tad, ja iegūta nepieciešamā licence. Tikai uz licencētu pakalpojumu sniedzēju klientu noguldījumiem un ieguldījumiem attiecas valsts noteiktās garantijas.

Informācija par visiem licencētajiem finanšu pakalpojumu sniedzējiem, kā arī brīdinājumi par nelicencētajiem pakalpojumu sniedzējiem Latvijā ir pieejama FKTK mājas lapā.

Jau vēstīts, ka FKTK pērn decembra beigās ziņoja par kompānijas "MMM–2011" nelicencētu pakalpojumu sniegšanu Latvijā un aicināja iedzīvotājus atturēties no sadarbības ar nelicencētu pakalpojumu sniedzēju. "MMM–2011" nelicencēto pakalpojumu reklāmu bija izvietojis Latvijas teritorijā, tostarp sabiedriskā transporta līdzekļos, aicinot Latvijas iedzīvotājus ieguldīt naudas līdzekļus šajā uzņēmumā.

Pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados Sergejs Mavrodi agresīvās reklāmas kampaņās telekanālos aicināja Krievijas iedzīvotājus noguldīt naudu finanšu shēmā MMM, solot līdz 3000% lielu peļņu. Kompāniju MMM tiesa atzina par bankrotējušu 1997.gadā. 2007.gada 28.aprīlī Mavrodi tika piespriests četru gadu un sešu mēnešu cietumsods, bet par tā pirmo dienu tika uzskatīts aizturēšanas datums – 2003.gada 31.janvāris, un viņš no ieslodzījuma tika atbrīvots jau tā paša gada maijā. Mavrodi bija izvirzītas apsūdzības par finanšu krāpniecību, kuras dēļ noguldītāji zaudēja summu, kas līdzvērtīga vairāk nekā 50 miljoniem latu.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru