ceturtdiena, 2012. gada 19. jūlijs

Katru gadu Latvija zaudē vienas pilsētas iedzīvotājus


Nepienācīgi izturoties pret veselības aprūpi, ik gadu Latvija zaudē tik daudz cilvēku, cik dzīvo nelielā pilsētā. Tā salīdzina Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) vadītājs Valdis Keris, brīdinot par starptautiskiem mediķu protestiem.
Viņš šorīt intervijā Latvijas radio sacīja, ka Eiropas Savienība (ES) veselības aprūpei atvēl aptuveni 7% no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Savukārt Latvija - vairāk nekā divas reizes mazāk.

Taču pie mums gada laikā nomirst par aptuveni 9000 cilvēkiem vairāk nekā vidēji ES.

Tas nozīmē, ka, nepienācīgi izturoties pret veselības aprūpi,

mēs ar vieglu roku katru gadu aizsūtām uz kapiem vienu pilsētu.

Igaunijā situācija labāka

Viņš arī vērsa uzmanību, ka Igaunijā situācija veselības aprūpē ir labāka. Igauņi valsts budžetu jau vairākus gadus esot balansējuši atbilstoši labiem starptautiskas prakses principiem. Tie paredz pienācīgu daļu veltīt veselības aprūpei.

«Tāpēc viņiem ir valsts, kas šobrīd zeļ un plaukst.»

Latvijā pacienti cieš no politiskās korupcijas

Diemžēl Latvijas valdības, balansējot budžetu, ņēmušas vērā nevis šo starptautisko praksi, bet gan atsevišķu politisko un ekonomisko grupu intereses, ko varētu saukt par politisko korupciju.

Tāpēc Latvijā ir daudzreiz augstāka māšu mirstība un bērniem jāpavada mēneši, lai tiktu pie ārstiem. Tāpat Latvijā onkoloģisko slimību ārstēšana ir par maksu.

Mēs ripojam no kalna lejā.

Solījumi ir, taču nav pierādījumu, ka politiķi gatavotos situāciju būtiski mainīt.
Par esošo situāciju ir nobažījušies ne tikai pacienti, bet arī mediķi, kuri ir nemierā ar zemajām algām.

Portāls jau vēstīja - ja Latvijas valdība nepildīs solījumu par būtisku finansējuma palielinājumu veselības aprūpei, LVSADA īstenos starptautiska mēroga protesta akciju.

LVSADA norāda, ka, neskatoties uz arodbiedrības līdz šim īstenotajām protesta akcijām, veselības aprūpes valsts finansējums 2012.gadam ir tikai 3,2% no IKP, tāpēc joprojām tiek rupji pārkāpti ES tiesību akti, kas nosaka iedzīvotāju tiesības uz pieejamu un augsti kvalitatīvu veselības aprūpi, norāda LVSADA.

Rakstīs starptautisku vēstuli

Kā protesta akcijas formu LVSADA valde izvēlējusies vēstuli Eiropas Padomei (EP) un Eiropas Savienības (ES) Parlamentam. Vēstulē arodbiedrība paredzējusi lūgt vērtēt, vai rupji ES pamattiesību pārkāpumi ir savienojami ar Latvijas atbilstību 2015.gadā plānotajam EP prezidējošās valsts statusam.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru