pirmdiena, 2012. gada 30. jūlijs

Drīzumā tornado Latvijā redzēsim biežāk
Lai arī dažādi nelieli virpuļviesuļi Latvijā nav nekas neparasts, līdz ar jauno tehnoloģiju attīstību mēs nākotnē par tiem varētu uzzināt arvien biežāk. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra prognožu nodaļas vadītājs Andris Vīksna sarunā  brīdināja, ka cilvēkiem, redzot tornado, nevajadzētu tiem tuvoties.Vispirms viņš akcentēja, ka pēdējā laikā vairākas izskanējušās ziņas par virpuļviesuļiem saistītas ar to, ka cilvēki Latvijā kļūst vērīgāki pret šādām dabas parādībām un arvien biežāk tās iemūžina savos telefonos, fotoaparātos un videokamerās.


Līdz ar jauno tehnoloģiju attīstību šie materiāli biežāk nonāk interneta portālos un arī citos medijos.

Skaits nav īpaši pieaudzis

Vīksna neuzskata, ka tornado skaits pēdējos gados Latvijā ievērojami palielinājies. Piemēram, 2008.gada vasarā Latvijā novēroti 5-6 šādi viesuļi, viens pat nodarīja postījumus Vidzemē.

Virpuļviesuļi virs jūras parasti nenodara lielus postījumus, ja vien, piemēram, tie neizveidojas virs zvejnieku laivām. Savukārt virs sauszemes esošie tornado var nopostīt pat ēkas.

Lai arī vidējai gaisa temperatūrai mūsu valstī ir tendence nedaudz palielināties un tādējādi pieaug risks, ka tornado Latvijā varētu kļūt biežāki, tomēr

nav droša pamata prognozēt, ka tuvākajā laikā virpuļviesuļu skaits strauji pieaugs.

Vīksna pieļāva, ka vairums nelielo virpuļvētru Latvijā vispār netiek pamanītas. Vēl mazāks ir to skaits, kuras izdodas iemūžināt.

Šo dabas parādību mūža garums mūsu valstī ir tikai dažas minūtes, maksimums 10-15 minūtes.

Tās nav kā lielie Atlantijas okeāna tornado, pirms kuriem jau laicīgi izsludina trauksmi un gatavojas.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pārstāvis pauda cerību, ka sava mūža laikā neko tamlīdzīgu Latvijā nenāksies piedzīvot, jo klimats nemainās tik strauji un radikāli.

Lai arī vidējā gaisa temperatūra Latvijā nedaudz pieaug, pārsvarā tas notiek uz ziemu rēķina. Vasaras pēdējā laikā nav kļuvušas īpaši karstākas. Iepriekšējās vasaras pie mums bija diezgan karstas, bet šovasar laiks ir nedaudz vēsāks.

Ko darīt, ja ieraugāt tornado?

Ja ieraugāt tornado, ieteicams tam netuvoties, jo tas var nākt «komplektā» ar pērkona negaisu, spēcīgu krusu un citām bīstamām dabas parādībām. Turklāt, nokļūstot virs sauszemes,

virpuļviesulis var pieņemties spēkā un tādējādi izraisīt lielus postījumus.

Var neparasto un skaisto skatu iemūžināt, taču labāk to darīt pa gabalu.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru