otrdiena, 2012. gada 17. jūlijs

Dabasgāzes cenu pieaugums apdraud uzņēmumu attīstību


Dabasgāzes cenu pieaugums šā gada jūlijā, kas dabasgāzes tarifu mājsaimniecībām sadārdzinājis par 3-5%, bet rūpnieciskajiem klientiem - vidēji par 8%, var būtiski ietekmēt gan ekonomisko, gan sociālo situāciju valstī, vēsta laikraksts Diena.
Sākoties apkures sezonai, dabasgāzes cenas pieauguma dēļ lielai daļai iedzīvotāju no maciņa būs jāizņem vairāk naudas siltuma rēķinu apmaksai. Savukārt rūpnieciskajiem uzņēmumiem, kuri šo resursu izmanto arī ražošanas procesu nodrošināšanā, tas radīs neprognozēti lielākus izdevumus, kas var ietekmēt gan peļņu, gan iespēju ieguldīt līdzekļus attīstībā.
Vidzemes reģiona lielākā uzņēmuma Valmieras stikla šķiedra prezidents Andris Oskars Brutāns norādījis, ka šāds solis var ietekmēt arī ārzemju investoru attieksmi pret Latvijā notiekošo.
«Mūsu akcionāri seko līdzi šiem pavērsieniem. Pēc katra šāda ražošanu, rūpniecību bremzējoša faktora, kas rezultējas ar nenosakāmām izmaksām, viņi saprot, ka Latvijas ekonomika nav prognozējama, līdz ar to kļūstot piesardzīgāki pret tālāko attīstību mūsu rūpnīcā,» viņš sacījis.
Gan viņš, gan arī uzņēmuma sadarbības partneri Vācijā esot izbrīnīti par faktu, ka, «lai gan esam Krievijas tuvākie kaimiņi un mums ir sava gāzes krātuve Inčukalnā, no kaimiņvalsts piegādātā gāze mūsu akcionāriem Vācijā ir pieejama par lētākām izmaksām nekā mums Latvijā, pat neskatoties uz to, ka viņi to patērē daudz mazāk».
Lai kaut cik sevi pasargātu no gāzes cenas svārstībām un atkarības no šī resursa, gan siltuma ražotāji, gan arī lielie ražošanas objekti sākot meklēt alternatīvas, raugoties zaļās enerģijas un koģenerācijas staciju virzienā.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru