pirmdiena, 2012. gada 23. jūlijs

Apšaubāmi: pārdod uzņēmumus par 30 latiem


Portāls uzgāja kādu interesantu, taču apšaubāmu interneta sludinājumu. Ar tā palīdzību tika meklēti cilvēki, uz kuru vārda reģistrēt mikrouzņēmumus, ko pēc tam pārdot trešajām personām. Atbildīgās iestādes šādās darbībās nesaskata tiešus pārkāpumus, taču aicina cilvēkus uzmanīties.
Sludinājumu portālā zip.lv nesen bija publicēts šāds darba piedāvājuma teksts: «Piedāvāju vienas dienas laikā nopelnīt 30 Ls. Sīkāka informācija, rakstot uz e-pastu!» Darbs tika piedāvāts Rīgas centrā.

Kad kāds darba meklētājs aizsūtīja e-pasta vēstuli ar papildu jautājumiem, viņš saņēma šādu atbildi: «Hi, piedāvāju iespēju nopelnīt 30 Ls jau šodien!

Mēs nodarbojamies ar firmu, uzņēmumu tirgošanu. Mums ir nepieciešami cilvēki, uz kuru vārda uztaisīt uzņēmumu. Kā tas notiek? Mēs uztaisām firmu uz Jūsu vārda un nedēļas laikā to pārdodam.

Tiklīdz tā ir pārdota, jums firmas vairs nebūs. Jūs varat taisīt jaunu firmu un nopelnīt vēl.

Jums ir tikai japaraksta papīri, un tas arī viss.

Par to mēs Jums piedāvājam 30 Ls. Naudu jūs saņemat uzreiz, viss process ir nokārtojams 30 minūtēs!
Mums ir daudz klientu, bet šobrīd pieprasījums ir liels, tādēļ ir nepieciešami papildu cilvēki. Visi ir ļoti apmierināti, viss notiek oficiāli. Šīs ir mikro firmas ar lata pamatkapitālu, tādēļ lielāku summu par tām nepiedāvājam! Ja vēl ies, noslēgsim līgumu! Gaidu tavu atbildi.»

Nesaskata darba tiesiskās attiecības

Valsts darba inspekcijas eksperts ārējo sakaru jautājumos Aivis Vincevs  sacīja, ka inspekcija šajā situācijā nesaskata darba tiesiskās attiecības. Šajā gadījumā varētu slēgt uzņēmuma līgumu.

Citāda situācija būtu, ja darbiniekam piedāvātu regulāri gatavot dokumentus vai veikt citus pienākumus.

Inspekcija nevērtē, vai un cik likumīgi ir katru dienu dibināt un pārdot pa uzņēmumam. Par to kompetentāks varētu būt Valsts ieņēmumu dienests. Inspekcija šajā gadījumā nesaskata pārkāpumus.

VID brīdina par iespējamiem sarežģījumiem

Savukārt Valsts ieņēmumu dienesta Sabiedrisko attiecību daļā skaidroja, ka vispārīgā situācijā nodokļu normatīvie akti neaizliedz pārdot sabiedrību (sabiedrības kapitāla daļas) citai personai, un no nodokļu administrēšanas viedokļa sabiedrības atsavināšana ir pieļaujama darbība.

Jautājumā netiek sniegta pilna informācija par darījuma norisi, ekonomisko būtību vai citiem nosacījumiem, tomēr piedāvājuma

formulējums nepārliecina, ka darījuma nolūks ir godīgas komercdarbības reģistrēšana

un ka iesaistītajām personām iesaistīšanās sabiedrību reģistrācijā būtu droša vai neradītu sarežģījumus.
Reklāma

Dienestā atgādināja, ka fiziskai personai, kura gūst ienākumu no sabiedrības (sabiedrības kapitāla daļu) pārdošanas citai personai, ir pienākums maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli no kapitāla aktīvu (sabiedrības kapitāla daļu) atsavināšanas.

Vai varētu būt pārkāpumi?

Atbildot uz šo jautājumu, ieņēmumu dienestā vērsa uzmanību praksei, kas rāda, ka visos kriminālprocesos par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju valsts ieņēmumu jomā konstatēta fiktīvu uzņēmumu izmantošana noziedzīgu darījumu shēmās.

Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvalde jau 2010.gadā sniedza priekšlikumu «Paredzēt administratīvo atbildību par piekrišanas došanu kļūt par uzņēmuma amatpersonu bez nodoma nodarboties ar saimniecisko darbību, nosakot sodu par šādu darbību tiesību atņemšanu uz visu veidu komercdarbību.»

Šobrīd turpinās minētā priekšlikuma apspriešana dažādās institūcijās.

Atbalsta uzņēmējdarbību, bet legālu

Bet Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas Sabiedrisko attiecību speciāliste Elita Rubesa-Voravko norādīja, ka šādus gadījumus vairāk būtu jākomentē Tieslietu ministrijai (no uzņēmumu dibināšanas un tiesisko seku viedokļa), kā arī Finanšu ministrijai (no ēnu ekonomikas ierobežošanas un nodokļu politikas aspekta).

Ekonomikas ministrija viennozīmīgi atbalsta uzņēmējdarbības veicināšanu un plašāka iedzīvotāju skaita iesaistīšanos uzņēmējdarbībā, tādējādi veicinot arī nodarbinātību valstī, bet

tam ir jānotiek pēc paša uzņēmējdarbības sācēja iniciatīvas, ievērojot tiesību aktos noteiktās normas.

Savukārt Tieslietu un Finanšu ministrijas pārstāvji uz jautājumiem par šo tēmu neatbildēja.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru