trešdiena, 2012. gada 11. jūlijs

Ameriks aicina valdību pārskatīt PVN un akcīzes nodokli dabasgāzei


Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR) aicina valdību pārskatīt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pamatlikmes un akcīzes nodokļa piemērošanu dabasgāzei, jo, viņaprāt, šo nodokļu slogs iedzīvotājiem ir pārāk liels, aizvien vairāk cilvēku vairs nespēj samaksāt par siltumu un gāzi.
"Pieaugot dabasgāzes tirdzniecības cenai, neizbēgami palielināsies arī siltumenerģijas tarifs, kas, sākoties apkures sezonai, var radīt kritisku situāciju ne tikai lielai daļai Rīgas, bet visas Latvijas mājsaimniecību," uzskata Ameriks.

Saskaņā Rīgas galvenā siltumenerģijas piegādātāja, "Rīgas Siltuma" aprēķiniem rudenī maksa par siltumenerģijas patēriņu mājsaimniecībām varētu pieaugt vairāk par 15%, informēja Rīgas domē.
Ameriks uzsver, ka šobrīd valsts budžeta ieņēmumus galvenokārt nodrošina "Latvijas iedzīvotāju maciņi". Viņaprāt, valdības lēmums palielināt PVN un akcīzes nodokli dabasgāzei turpinās radīt aizvien dziļāku plaisu sabiedrībā, palielinot sociālo spriedzi un mazinot iedzīvotāju maksātnespēju.

Tāpēc vicemērs aicina valdību vēlreiz rūpīgi izvērtēt sekas, kuras jau tagad Latvijas ekonomikai un iedzīvotājiem izraisījusi šo nodokļu paaugstināšana.

Ameriks aicina premjeru pārskatīt PVN un akcīzes nodokļu likmes siltumam un dabasgāzei vai arī piedāvāt citus kompensācijas mehānismus pašvaldībām, kas ļautu tām nepalielināt maksu par siltumu.

"Domāju, ka šobrīd daudz mērķtiecīgāka rīcība būtu sagaidāma arī no ekonomikas ministra, kurš varētu sekot Vācijas un Polijas piemēriem un daudz aktīvāk iesaistīties starpvalstu sarunās par adekvātu dabasgāzes cenu noteikšanu, tādējādi aizstāvot savas valsts iedzīvotāju intereses", uzskata Ameriks.

Jau ziņots, ka kopš pagājušā gada jūlija dabasgāzes piegādēm iedzīvotājiem no jūlija piemēros nevis pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināto 12% likmi, bet gan pamatlikmi – 22%, kas no šī gada jūlija samazināta līdz 21%.

Tāpat no 2010.gada vasaras gāzei sāka piemērot arī akcīzes nodokli.

Kopš tā laika pieaugušas gāzes cenas un arī apkures tarifi, un Siltumuzņēmumu asociācijas (LSUA) aplēses leicina, ka šovasar kopējie klientu parādi par saņemtosiltumenerģiju būtiski nesamazinās un joprojām ir aptuveni 37 miljonu latu.

Latvijas iedzīvotāju parādi par siltumenerģiju strauji pieauguši pēdējos gados, liecina Centrālās statistikas pārvaldes 2011.gadā veiktais pētījums. To cilvēku skaits, kam bijuši parādi par komunālajiem maksājumiem, kopš 2009. gada kļuvis par 34% lielāks.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru