otrdiena, 2012. gada 5. jūnijs

Windows 8 Release Preview – vai jaunā Windows versija būs ērti lietojama esošajos datoros?


Teju visiem cilvēkiem, kas kaut bildēs ir redzējuši gaidāmās Microsoft operētājsistēmas Windows 8 Metro lietotāja saskarsni, momentāni ir izveidojies skarbs viedoklis: “tas būs lietojams tikai ierīcēs ar skārienjutīgu ekrānu”. Jāteic, ka pirmā publiski izmēģināmā Windows 8 versija – Developer Preview tiešām pārliecinoši apstiprināja šādu aizdomu pamatotību. Kādus iespaidus rada 3. publiski pieejamā Windows 8 operētājsistēmas izmēģinājuma versija? Par to šajā apskatā.

Fakts: Windows 8 būs ļoti labi lietojams ierīcēs ar skārienjutīgiem ekrāniem.

Ja esi mēģinājis lietot Windows XP planšetdatoru, zini, ka tas bija neērts un ne vienmēr praktisks risinājums.
Ja esi mēģinājis lietot Windows Vista planšetdatoru, zini, ka īpaša uzlabojuma lietojamībā nebija.
Ja esi izmēģinājis Windows 7 planšetdatoru, zini, ka sistēma bija samērā lietojama, taču vēl aizvien Tavs labākais draugs bija stailuss.
Ja jau esi izmēģinājis Windows 8 planšetdatoru, zini, ka… Zini, ka patiesībā, šī Windows versija beidzot ir reāli skārienjutīgām ekrānam un pirkstiem draudzīga.
Jā, Windows 8 tik tiešām ir pirmā Windows versija, kas izveidota ļoti draudzīga skārienjutīgajiem ekrāniem un mēs neapšaubāmi redzēsim daudz un dažādus Windows 8 skārienjutīgo ekrānu datoru risinājumus, taču galvenais jautājums šī raksta virsrakstā ir – vai Windows 8 ir lietojams pierastajos datoros, kā ievades ierīces izmantojot vien tastatūru un peli/skārienpaliktni? Īsā atbilde – var.

Jāteic, ka Microsoft apvienojot skārienjutīgo ierīču un pierasto datoru pasaules Windows 8, nav padarījuši OS lietojamu tikai vienā veidolā, tomēr ir labi jūtams (un redzams), kuras daļas ir vairāk piemērotas pirkstiem un skārienjutīgam ekrānam un kuras – tastatūrai un pelei.

Windows 8 atpazīstamības zīme ir tā Metro UI komponents. Ja pavisam precīzi – Metro ir pārņēmis Start izvēlnes funkciju, izmainot to pašā pamatā. Pateicoties Metro, Start izvēlne vairs nav ierobežota meklētāja un palaidēja funkcionalitātē. Ar klikšķi ekrāna kreisajā apakšējā stūrī vai Windows taustiņa piespiedienu tiek atvērts primāri skārienekrāniem piemērotais Metro UI, kas nodrošina ērti pārskatāmu informāciju no biežāk lietotajām aplikācijām, kas atainojas šo aplikāciju “flīzītēs”. Patiesībā, šis skats pamatoti atgādina Windows Phone 7 saskarsnes noformējumu. Lai arī šis skats pašlaik ir visai nabadzīgs, tam par iemeslu ir ierobežotais aplikāciju klāsts. Nav šaubu, ka jau pavisam drīz, pēc Windows 8 tirdzniecības uzsākšanas, parādīsies gana plašs klāsts ar aplikācijām, kas maksimāli izmantos visas Metro UI “flīžu” skata iespējas.
Pašlaik un nenoliedzami – arī pārskatāmā nākotnē, vairumam pierasto datoru ievadierīču – tastatūras un peles lietotāju svarīgākā daļa tomēr būs pierastais darbvirsmas skats, kas iekļauts ar metro nesaderīgu aplikāciju darbināšanai.

Lai arī Microsoft sola Windows 8 gala versijā atteikties no Aero noformējumiem Windows 7 stila darbvirsmas skatā, tomēr ir cerība, ka šīs idejas pretinieku balsis būs gana skaļas, lai Aero kļūtu par izvēles komponentu. Īpaši jau tāpēc, ka Windows 8 Release Preview iekļautais Aero noformējums ir ievērojami pārveidots un kļuvis vizuāli vēl pievilcīgāks. Šajā Aero versijā ir pamestas uzkrītoši noapaļotās formas, tomēr asie stūri apbrīnojami labi iederās Windows 8 dizainā. Kā ļoti patīkams jaunums pievienota automātiskā logu noformējuma “dūmstikla” toņa maiņa – tiek izvēlēta krāsa, kas ir dominējošā pašlaik uzstādītajā fona attēlā
Saprotams, šis ir izvēles komponents, tāpat kā jau Windows 7 ieviestā automātiskā ekrāntapetes mainīšanās.

Izvēloties “klasisko” logu noformējumu, netiek piedāvāts “Windows 95″ stila dizains, kā tas bija XP, Vista un Windows 7. Tā vietā parādās iepriekš redzamā noformējuma necaurspīdīgā versija, kas saglabā iespēju mainīt logu noformējuma krāsu atkarībā no fona attēla un demonstrēt “dzīvos” logu priekšskatījumos uzdevumjoslā.
Visos noformējuma veidos saglabātas Windows 7 Aero žestu komandas – logu novietošana pusē ekrānā pārvietojot tos sāņus, maksimizēšana pārvietojot augšup, pārējo logu minimizēšana vienu no logiem pakratot. Izvākts Aero Flip, kas, par spīti lieliskajam izskatam, tā arī nekļuva par populāru, ikdienā izmantot risinājumu.

Ja darbvirsmas skata vizuālais noformējums vērtējams visai pozitīvi, daudz neviennozīmīgāku iespaidu atstās jaunās, Windows 8 globālās “žestu komandas”. Ja skārienekrānu lietotāji tās visticamāk novērtēs kā viennozīmīgi ērtas, tad tās jau no paša sākuma nebūs nopietna problēma tikai tiem peles lietotājiem, kas savam “grauzējam” uzstādīs visai augstu jutību – lai ērti, jebkurā mirklī varētu aizsniegt ekrāna stūrus.

Kā ļoti veiksmīgu novērtēju jauno aplikāciju pārslēgšanas žestu – peli uzbīdot ekrāna kreisajā augšējā stūrī parādās neliels iepriekšējās izmantotās aplikācijas attēls. Ja tā ir vēlamā, ar peles klikšķi tiek apstiprināta pārslēgšanās uz šo aplikāciju. Ja tiek meklēta senāk izmantota aplikācija, peles kursors jāvirza lejup. Šis žests atvērs ievērojami garāku aplikāciju sarakstu, kas ieņems vietu ekrāna kreisajā pusē, uzrādot izmantotās aplikācijas hronoloģiskā secībā. Saraksta apakšā būs Metro saskarsnes poga, kas noderēs, ja vajadzīgā aplikācija sarakstā vairs nav atrodama – to varēs ērti atrast un atvērt no Metro.
Peles kursora novietošana ekrāna labajā stūrī (gan augšējā, gan apakšējā) izsauc funkciju izvēlnes parādīšanos. Lai tai piekļūtu, no stūra kursoru jābīda lejup vai augšup, atkarībā no stūra, kurā atrodas kursors. Šajā izvēlnē pieejamas šādas funkcijas:

Meklēšanas funkcija, kas uzsāk meklēšanas funkciju aktīvajā Metro aplikācijā, ja tai ir paredzēta šāda funkcija. Ja funkcijas nav, tiek piedāvāta globālā meklēšana.
Koplietošanas funkcija – ja aplikācija paredzēta šāda iespēja, ekrānā redzamā informācija vai tās daļa var tikt koplietota izmantojot citas aplikācijas (e-pasts, twitter klients u.c.)
Start funkcija, kas atver Metro (vēl viens, no daudzajiem veidiem kā aktivizēt Metro).
Ierīču izvēlne. Ļauj ērti veikt aplikāciju-ierīču sadarbības funkcijas, piemēram izvēlēties aktīvo ekrānu, ja pieslēgts otrs monitors vai pārsūtīt video pa DLNA
Iestatījumi. Iestatījumu izvēlnē pieejamo funkciju klāsts atkarīgs no aktīvās aplikācijas. Piemēram, atverot to darbvirsmas skatā, papildus WiFi, ekrāna gaišuma, skaļuma un tastatūras parametriem, ir iespējams atvērt klasisko vadības paneli. Starp citu, caur šo izvēlni notiek arī datora pārslēgšana miega režīmā, pārstartēšana vai izslēgšana. Izvēlnes apakšā ir piekļuve Metro stila datora parametru iestatīšanas aplikācijai.
Windows 8 ātrdarbība.

Ir skaidrs, ka tik rūpīgi piestrādājot pie Windows 8 saderības ar tehniskajos parametros vājajiem planšetdatoriem, Microsoft ir nopietni piestrādājuši pie jaunās operētājsistēmas veiktspējas arī uz datoriem, kas izceļas ar visai pieticīgiem tehniskajiem parametriem. Tieši šī iemesla dēļ, es Windows 8 izmēģināšanai izvēlējos parametros vājāko no pieejamajiem datoriem. Testu dators ir apgādāts ar AMD Brazos CPU (1,3GHz) un 2GB RAM (no kuriem sistēmai pieejami 1,6GB). Windows 8 novērtēja šo sistēmu ar 3,3 punktiem no 9,9 iespējamajiem. Lai arī šai sistēmai piestāvētu 32 bitu OS versija, uzstādīju Windows 8 Consumer Preview 64 bitu versiju (Microsoft tehnisko prasību rekomendācijā norāda, ka 2GB RAM tai ir minimālā prasība). Rezultāts patīkami pārsteidz.
Windows 8 veiktspēja uz šī datora ir lieliska. Problēmas rodas vien atverot pietiekamu skaitu resursu prasīgu aplikāciju, jo tad dēļ lielā RAM patēriņa sākas aktīva pagefile izmantošana, kas portatīvajam datoram raksturīgās  - vājās diska veiktspējas apstākļos, ievērojami iedragā aplikāciju ātrdarbību.

Manu uzmanību pievērsa Metro aplikāciju pārvaldība – šīs aplikācijas Windows 8 automātiski aizver gadījumos, ja tās kādu laiku nav lietotas un to aizņemtais RAM ir vajadzīgs aktīvā lietošanā esošām aplikācijām. Šis risinājums ir ļoti ērts, jo Metro aplikācijas pat tīri intuitīvā līmenī nav vēlēšanās aizvērt – pēc darba ar aplikāciju pabeigšanas, vienkārši pāriet pie nākamās.

Dzīve Mākonī

Windows 8 veidots tā, lai nodrošinātu nemanāmu, bet efektīvu integrāciju ar dažādiem tiešsaistes servisiem. Diemžēl, tas padara Windows 8 par izteiktu interneta piekļuves narkomānu. Kad dators tika atbrīvots no interneta piekļuves, man parādījās šaubas par to, vai man vispār izdosies ar to uzsākt darbu – galu galā, Windows 8 lietotāja profils ir Microsoft servisu tiešsaistes profils. Pēc pirmā pieteikšanās mēģinājuma, Windows 8 mani informēja par interneta pieslēguma trūkumu un piedāvājās padarīt manu lietotāja profilu derīgu lietošanai bez interneta pieslēguma. Dažas minūtes ilgstošā procesa noslēgumā, bija atkārtoti jāievada lietotāja parole.

Diemžēl, ar Metro aplikācijām nebija tik viegli. Piemēram e-pasta klients, nespējot izveidot savienojumu ar serveri, nemaz nedeva iespēju izlasīt jau saņemtās vēstules un pats izbeidza savu procesu. Kopumā, piekļuves internetam trūkums Windows 8 rada līdzīgu abstinences sindromu, kā novērojams mūsdienu viedtālruņiem – pamatfunkcijas saglabājas, taču vairums foršo lietu vienkārši nedarbojas bez piekļuves tīmeklim.

Lai pasargātu mobilā interneta lietotājus no loģiski sagaidāmās Windows 8 rijības, sistēmas parametros ir paredzēta iespēja samazināt Windows tīkla aktivitātes līdz minimumam, lai ietaupītu datu apjomu. Ir iespēja šo funkciju izmantot automātiski, ja tiek lietots mobilā interneta datu modems.

Aplikāciju saderība.

Izmēģinājumu laikā izdevās atklāt Windows 8 nesaderību ar Microsoft Office Click To Run formāta izveidoto izmēģinājuma versiju. Šajā formātā izveidotā instalācija nebija sekmīga un aplikācijas nebija palaižamas. Man ir spēcīga pārliecība, ka šo nelielo problēmu Microsoft noteikti atrisinās līdz Windows 8 tirdzniecības uzsākšanai.

Otra aplikācija, kas izrāda saderības problēmu pazīmes ir Skype. Lai arī tās darbībā nav novērojami nekādi traucējumi, tā neizskaidrojamu iemeslu dēļ nepārtraukti aprij ap 50% CPU resursu.


SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru