trešdiena, 2012. gada 27. jūnijs

PVN samazinās, bet cenas veikalos augs

Pēc dažām dienām stāsies spēkā samazinātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme. Taču tas nenozīmē, ka visas preces veikalos kļūs lētākas. Saistībā ar PVN likmes samazinājumu tirgotājiem būs ļoti lieli izdevumi, ko viņi centīsies atgūt, arī palielinot cenas.

Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs portālam TVNET sacīja, ka saistībā ar PVN samazināšanu no 22% līdz 21% tirgotājiem radīsies ļoti lielas izmaksas.

Visi vajadzīgie pasākumi tirgotājiem izmaksās 9 miljonus latu.

To atpelnīšana izraisīs nelielu cenu kāpumu.

«Tie ir četri lati uz vienu Latvijas iedzīvotāju. Tirgotājiem šīs izmaksas būs jāatpelna.»
Līdz ar PVN samazināšanu tirgotājiem būs jāpārprogrammē grāmatvedības un kases aparātu sistēmas.

Tāpat būs jāpārceno preces. Tas ir ne tikai dārgs, bet arī ļoti darbietilpīgs process, kam jānoslēdzas gaidāmajā nedēļas nogalē - naktī no sestdienas uz svētdienu.

Var samazināt cenas tikai daļai preču

Mazie tirgotāji asociācijas vadītājam stāstījuši, ka optimizācijas dēļ viņi varētu uz laiku nedaudz samazināt cenas visām precēm.

Tāpat iespējams, ka atsevišķām preču grupām cenas samazinās ievērojami, bet citām tās paliks līdzšinējā līmenī. «Piemēram, kafijai un tējai cenas būtiski samazinās, bet citiem produktiem nemainīs.»

Vairāki ražotāji jau iepriekš paziņojuši, ka palielinās savas produkcijas cenas. Tas varētu skart, piemēram, brilles un gaļu. PVN samazināšana ļaus nepalielināt cenas tik strauji.

Piemēram, cenas nekāps par 2%, bet gan par 1%.

Kopumā preces pēc PVN samazināšanas varētu kļūt nedaudz lētākas. «Kaut ko jau tas 1% dos.»

Daļa tirgotāju pārtikas cenas varētu samazināt uzreiz pēc 1.jūlija, kad stāsies spēkā samazinātā PVN likme, bet citi vēlāk, kad būs atpelnījuši saistītos izdevumus.

Vajadzētu samazināto PVN likmi pārtikai

Kopumā tirgotāji šo niecīgo PVN samazinājumu uzskata par īstermiņa pasākumu. Liela varbūtība, ka likmi pavisam drīz nāksies palielināt.

Viņi akcentē, ka lielāks labums būtu tad, ja valdība nebūtu mainījusi PVN pamatlikmi, bet gan atsevišķām preču grupām noteiktu samazināto PVN likmi. Tas varētu atteikties, piemēram, uz pārtiku, it īpaši veselīgo, piemēram, pienu un tā produktiem, dārzeņiem, augļiem, zivīm.


Tādā veidā valsts vairāk atbalstītu vietējos ražotājus un rīkotos atbilstoši vides aizsardzības prasībām. Tāpat tirgotājiem «atkristu» lielie sistēmu pārprogrammēšanas darbi.

Trūcīgie varētu iegādāties pilnāku vai kvalitatīvāku pārtikas grozu.

Savukārt «SEB bankas» makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis  portālam TVNET norādīja: «Ja vērtē no patērētāja skatpunkta, tad PVN samazināšana noteiktu preču un pakalpojumu cenu nemainīs vai arī tā tiks samazināta atbilstoši nodokļa samazinājumam.

Taču precīzi noteikt tiešo ietekmi visos gadījumos nebūs iespējams. Pārtikas cenas pastāvīgi svārstās daudz un dažādu faktoru ietekmē, un precīzi noteikt nodokļa efektu būs sarežģīti.»

Efekts precēm, kam cena ir zem lata, visdrīzāk neatspoguļosies.

Lielāku efektu var sagaidīt uz dārgāku preču iegādes rēķina.
«Taču daudziem pakalpojumiem un precēm cenas nemainījās arī nodokļa pieauguma laikā, jo cenas ir noapaļotas un pakārtotas acij un uztverei, jo to nokompensē uzcenojuma apmērs. Tādēļ noteiktām, pat dārgām precēm cenas var arī nemainīties.

Uzņēmēji var palielināt peļņu

Tāpat cenu pārcenošana ir pietiekami dārgietilpīgs process, jo īpaši lieliem uzņēmumiem, kas var atturēt daudzus uzņēmējus šo soli veikt vai veikt selektīvi,» Gašpuitis atzina.

Ekonomists pieļāva, ka pēdējā laikā vērojamais aktivitātes pieaugums ekonomikā var nospēlēt par labu tam, ka uzņēmēji uz nodokļa samazinājuma rēķina palielina peļņu.

Iespējams, visredzamākais efekts varētu būt cenu korekcija degvielai.

«Parasti nodokļu pieauguma efekts mēdz izpausties pakāpeniski, kad sadārdzinājumu uz patērētāja pleciem pārliek pamazām.

Šajā gadījumā, iespējams, ka šāds efekts varētu izpalikt un nodokļa samazinājuma efektam ir jāparādās samērā ātri.

Vēlāk, ja arī statistiķi to spēs izrēķināt arī citos mēnešos, tad visticamāk tas būs niecīgs un patērētājam nenozīmīgs ieguvums.

Tas, kā īstenosies nodokļu samazinājums, pilnībā būs iespējams novērtēt tikai pēc laika, kad būs apkopoti dati par patēriņa cenu izmaiņām, ko varēs pretnostatīt katra patērētāja personīgajiem novērojumiem,» bankas pārstāvis rezumēja.

Portāls  jau ziņoja, ka Saeima pieņēmusi grozījumus likumā «Par pievienotās vērtības nodokli», kas paredz, ka no 1.jūlija tiek pazemināta PVN standartlikme no 22% uz 21%.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru