piektdiena, 2012. gada 8. jūnijs

Polijā un Ukrainā sākas Eiropas čempionāta finālturnīrs futbolā


Polijā un Ukrainā piektdien sākas 2012.gada Eiropas futbola čempionāta finālturnīrs, kurā pēdējoreiz savā starpā sacentīsies 16 valstsvienības.
Čempionāta atklāšanas mačā plkst.19 pēc Latvijas laika Krakovā tiksies viena no turnīra mājiniecēm Polija un Grieķija, bet plkst.21.45 otrajā A apakšgrupas pirmās kārtas cīņā Vroclavā sacentīsies Krievija un Čehija.

Nākamajās trīs dienās EURO 2012 pirmās kārtas cīņas aizvadīs arī pārējo trīs apakšgrupu komandas, kur B grupā sacenšas Nīderlande, Dānija, Vācija un Portugālē, C grupā kopā spēlē esošā kontinenta un pasaules čempionvienība Spānija, kā arī Itālija, Īrija un Horvātija, bet D grupā sacenšas otra turnīra mājiniece Ukraina kopā ar Zviedriju, Franciju un Angliju.
Pēc viena apļa turnīra ceturtdaļfinālā iekļūs katras grupas divas spēcīgākās vienības, bet finālspēle paredzēta 1.jūlijā. Atšķirībā no Pasaules kausa finālturnīra Eiropas čempionātā jau kopš 1984.gada netiek aizvadīta spēle par trešo vietu.

Visas spēles pārraidīs Latvijas Televīzijas (LTV) 7.kanāls, turklāt 27 no 31 spēles būs iespējams vērot tiešraidē.

Ar Eiropas Futbola federāciju asociācijas (UEFA) zīmi šis būs 14.Eiropas čempionāta finālturnīrs, bet divās valstīs vienlaicīgi sacensības notiek trešo reizi. Pirmo reizi divām valstīm turnīrs tika uzticēts 2000.gadā, kad kontinenta spēcīgākās izlases sacentās Nīderlandē un Beļģijā, bet pirms četriem gadiem turnīru uzņēma Austrija un Šveice.

Polija un Ukraina kā Eiropas čempionāta mājinieces tika izvēlētas 2007.gadā. Abām valstīm kontinenta meistarsacīkšu rīkošana uzticēta pirmo reizi. Pēdējā balsojuma kārtā par turnīra organizatoru godu Polijas un Ukrainas kandidatūra apsteidza Itālijas, kā arī Horvātijas un Ungārijas apvienoto kandidatūru. Pirms balsojuma par neapšaubāmu favorīti tika uzskatīta tā brīža pasaules čempionvienība Itālija, tomēr kopējo publisko viedokli stipri ietekmēja valstī regulāri uzvirmojošie spēļu sarunāšanas skandāli.

Sacensības risināsies Polijas pilsētās Varšavā, Poznaņā, Vroclavā un Gdaņskā, kā arī Ukrainas pilsētās Kijevā, Harkovā, Ļvovā un Doņeckā. Sekojot pagājušā čempionāta praksei, katras grupas izspēle norisināsies divos stadionos.

Seši no astoņiem stadioniem tika uzcelti no jauna, bet Poznaņas un Harkovas futbola mītnes piedzīvojušas ievērojamus rekonstrukcijas darbus.

No Polijā bāzētajiem stadioniem lielākais ir Varšavā (58 500 skatītāju vietas), kur bez trim A grupas spēlēm paredzēts aizvadīt arī vienu ceturtdaļfināla un vienu pusfināla spēli. Polijas teritorijā notiks vēl viena izslēgšanas turnīra spēle, kad ceturtdaļfināla maču uzņems Gdaņskas stadions (43 600 skatītāju vietas).

Tikmēr no Ukrainā bāzētajiem stadioniem lielākais ir Kijevas olimpiskais stadions (60 000 skatītāju vietas), kur bez trim D apakšgrupas mačiem notiks arī viena ceturtdaļfināla cīņa un turnīra fināls. Tikmēr Doņeckas stadions (50 000 skatītāju vietas) bez pārējām trim D grupas spēlēm uzņems ar vienu ceturtdaļfināla un vienu pusfināla maču.

No turnīrā startējošajām 16 komandām 12 spēlēja arī finālturnīrā pirms četriem gadiem. Šogad spēcīgāko izlašu sabiedrībā atgriezušās Anglijas un Dānijas izlases, kuras pēdējo reizi Eiropas čempionāta finālturnīrā spēlēja 2004.gadā. Tikmēr Īrijas izlase finālturnīram kvalificējusies otro reizi un pēc 24 gadu pārtraukuma, kamēr Ukraina kā neatkarīga valsts piedzīvo savu debiju Eiropas spēcīgāko izlašu sabiedrībā.

Pēc uzvaras 2008.gada Eiropas čempionātā un 2010.gada Pasaules kausa izcīņas turnīrā Spānijas izlase var kļūt par pirmo nacionālo futbola vienību vēsturē, kas uzvarējusi trīs galvenajos starptautiskajos turnīros pēc kārtas. Tāpat līdz šim neviena izlase nav pratusi uzvarēt divos Eiropas čempionātos pēc kārtas.

Turnīra pastāvēšanas laikā finālā spēlējušas 12 dažādas komandas, no kurām pie titula vismaz vienu reizi tikušas deviņas. Nopelniem bagātākā ar trim kontinenta čempionu tituliem ir Vācijas izlase, bet Spānijas un Francijas vienības par labākajām kļuvušas divas reizes. Pa vienai reizei galveno trofeju virs galvas cēlušas PSRS, Čehoslovākijas, Itālijas, Nīderlandes, Dānijas un Grieķijas izlases.

Savukārt spēlētāju individuālo sasniegumu ziņā joprojām nepārspēts ir tagadējais UEFA prezidents Mišels Platinī, kurš 1984.gadā Francijas izlases labā turnīra gaitā guva deviņus vārtus. Kopš tā gada nevienā turnīrā viens futbolists nav pratis gūt vairāk par pieciem vārtiem.

Pirms četriem gadiem turnīra pusfinālā sacentās Krievija, Turcija, Vācija un Spānija. Pusfināla cīņās Vācija ar 3:2 uzvarēja Turciju, bet Spānija ar 3:0 pārspēja Krieviju. Finālspēlē starp Spāniju un Vāciju pārāki ar 1:0 izrādījās spāņi, uzvaras vārtus gūstot Fernando Torresam.

Čempionāta oficiālā bumba nosaukta "Tango 12" vārdā. Bumbas izgatavotājs ir Vācijas sporta apģērbu, apavu un aprīkojuma ražotājs "adidas", kas pirmo bumbu ar nosaukumu "Tango" radīja 1978.gada Pasaules kausa izcīņas finālturnīram Argentīnā.

Iepriekš "adidas" vadītājs Herberts Hainers atklāja, ka "Tango 12" būs ātrāka par "Jabulani", kas tika lietota 2010.gada Pasaules kausa izcīņas finālturnīrā. Toreiz bumbas lidojuma trajektoriju bija grūti paredzēt, jo tai bija nelīdzena virsmas tekstūra.

Eiropas čempionāta spēļu pārraudzīšanai UEFA nozīmējusi 12 galvenos tiesnešus no Turcijas, Zviedrijas, Ungārijas, Nīderlandes, Francijas, Portugāles, Itālijas, Slovākijas, Vācijas, Skotijas, Spānijas un Anglijas. Šiem tiesnešiem palīgos nozīmēti 24 tiesnešu asistenti un vēl 24 papildus asistenti no tām pašām valstīm.

Šīgada čempionāts īpaši zīmīgs ir ar to, ka pēdējo reizi tajā pulcējas 16 komandas. Sākot ar nākamo čempionātu, kas 2016.gadā notiks Francijā, finālturnīrā startēs jau 24 vienības.

Eiropas čempionāta spēcīgākā vienība nopelnīs tiesības 2013.gadā startēt Starptautiskās Futbola federāciju asociācijas (FIFA) Konfederāciju kausa izcīņas turnīrā.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru