ceturtdiena, 2012. gada 14. jūnijs

Lato Lapsa: Kad Vilks pēkšņi izrādās prasts Zaķis


Šķiet, tas bija 2008. gads, kad toreizējais KNAB priekšnieka vietnieks Alvis Vilks kopā ar visu biroja vadību publiski slavēja savu veikumu – ikvienai valsts amatpersonai domāto pamācošo un audzinošo bukletu ar nosaukumu "Ētika valsts amatpersonu darbībā".
Cita starpā šis buklets, kas joprojām elektroniskā formā atrodams KNAB mājas lapā, skaidri un nepārprotami visiem paziņo – pirmā un galvenā ētiskā vērtība Latvijas valsts amatpersonai ir godīgums, kam atbilst arī attiecīgais ētikas princips – "nemelot, būt godīgam".
Lai nerastos nekādi pārpratumi, Vilka un Co. saražotajā bukletā arī visvienkāršākajā no iespējamām valodām ir paskaidrots, ko tad tas īsti nozīmē. Lūk, ko: "Amatpersona sniedz iedzīvotājiem un citām amatpersonām tikai patiesu un pārbaudītu informāciju. Nav pieļaujams nepamatoti slēpt, aizkavēt vai sniegt maldinošu informāciju."
Daudzus gadus Vilka kungs, kā viņš pats mums ir apgalvojis, esot stingri un godprātīgi uzraudzījis, kā šo te godīguma principu un citas slavējamas vērtības ievēro viņa (kā ilggadēja KNAB priekšnieka vietnieka korupcijas novēršanas jautājumos) uzraugāmie – pirmām kārtām politiskās partijas un amatpersonas.
Tiktāl jauki – bet tagad paraudzīsimies uz to, kādā formā un apjomā parādījās ziņas par godīgumu un citas ētikas vērtības saviem līdzcilvēkiem mācošā un nesošā Vilka kunga aiziešanu no darba KNAB.
Pietiek.com, 16. maijs: "Tiek gatavota ilggadējā KNAB priekšnieka vietnieka Alvja Vilka nomaiņa, - kā apliecināja avoti KNAB, jau šovasar Vilks pametīs darbu birojā, lai ieņemtu labāk apmaksātu un "mierīgāku" posteni valsts akciju sabiedrībā "Latvijas Gaisa satiksme". (..) Kā Vilka jaunais postenis tiek nosaukta VAS "Latvijas Gaisa satiksme" juridiskās daļas vadītāja vieta, kas tiešām ir būtiski labāk apmaksāta un arī "mierīgāka"."
LETA, 16. maijs: "VAS "Latvijas Gaisa satiksme", lai uzlabotu uzņēmuma darbu, ir sākta reorganizācija, kura beigsies jūnijā, kad arī būs zināmas iespējamās vakances, uz kurām varētu kandidēt arī iespējamie pretendenti, atzina uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Dāvids Tauriņš. (..) Tauriņš skaidroja, ka pagaidām Juridiskās daļas vadītāja vieta nav vakanta, taču, ja iesāktās reorganizācijas rezultātā tiks izveidotas jaunas vakances, "Vilka kungs var pieteikties un viņa kandidatūru ļoti nopietni izskatīsim un vērtēsim"."
LETA, 17. maijs: "Vaicāts par viņa iespējamo nākamo darba vietu - VAS "Latvijas Gaisa satiksme", Vilks saka, ka par to vēl spriest ir pāragri. "Man nav tādu apstākļu, kuru dēļ būtu steidzami maināma darba vieta. Turklāt, kā jau ir norādījusi LGS vadība, pie viņiem norit reorganizācija, līdz ar ko pāriešana strādāt tieši uz šo uzņēmumu ir neskaidra. Turklāt šī nav vienīgā vieta, kur strādāt," atzīst Vilks."
"Dienas Bizness", 12. jūnijs: "Viņš ir profesionālis savā jomā, cilvēks ar ļoti lielu pieredzi juridiskajā darbā. Viņam arī tika sarīkota darba intervija, kurā šis cilvēks spēja sevi ļoti labi parādīt, un es neredzēju iemeslu, kāpēc viņu nevajadzētu pieņemt darbā LGS." (No intervijas ar to pašu Dāvidu Tauriņu.)
BNS, 12. jūnijs: ""Latvijas Gaisa satiksmes" Administratīvā departamenta vadītāja vietniece Iveta Virse apstiprināja, ka Vilks jau kopš pirmdienas ir Juridiskās nodaļas priekšnieks."
Šķiet, ziņu fragmentu salikums ir pietiekami izteiksmīgs, lai bez kādām interpretācijas iespējām apliecinātu vienu – protams, ka maija vidū gan Tauriņa kungam, gan Vilka kungam viss bija pilnīgi skaidrs par Vilka kunga jauno darba vietu; viss bija norunāts, pat kadru daļa par visu bija lietas kursā vienkārši vēl nebija īstais laiks savus plāniņus atklāt, - un tad nu arī abi kungi nedaudz pameloja.
Tauriņa kungam tas, protams, ir visnotaļ piedodami: var taču būt, ka Vilka kunga bukletu nabadziņš savulaik ij acīs nebija manījis, līdz ar ko par visādiem tur godīgumiem vienkārši nav lietas kursā; turklāt arī darbs viņam tāds – uzturēt miera ostu savus darbiņus labi pastrādājušiem, politiski noderīgiem ļaudīm, neuzdodot dažādus nevajadzīgus jautājumus.
Bet pavisam cita lieta – Vilka kungs, kurš, rau, kopš tālā 2004. gada ir cītīgi mācījis būt godīgiem citus un pat pielicis roku pie jau pieminētās "godīguma rokasgrāmatas", bet, kad nu runa ir par paša ādu, maku un labsajūtu, kad nu pie apvāršņa parādījusies mierīgas dzīves un kārtīgāka naudas kušķa perspektīva, izrādās vienkārši sīks, nožēlojams melis...
Vai tā ir matu skaldīšana? Jā, protams, - tikpat lielā vai mazā mērā kā runa par Zaķa dažiem nieka tūkstošiem, par Kampara tumbočku, kā Ēlertes prihvatizatores gaitām, kā Štokenberga nodokļu optimizētāja pieredzi. Vēl viens saulnesis izrādījies sīks blēdis, kad runa ir par paša kabatu, - ne vairāk un ne mazāk.
Kā lai te neatceras kārtējo veco anekdoti – šoreiz par gruzīnu, kas noskatās, kā gailis azartiski dzenas pakaļ vistai, gandrīz jau noķer, bet tad parādās saimniece, kas pasviež graudu sauju, un gailis, aizmirsis visus savus erotiskos nodomus, metas knābāt graudus. "Nedod, Dievs, kādreiz tā izbadēties!" no visas sirds nosaka gruzīns.
Cerams, Vilka kungs turpmāk būs labāk paēdis.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru