ceturtdiena, 2012. gada 28. jūnijs

Iespējamas vēl zemākas degvielas cenas


Potenciāls turpmākam naftas un līdz ar to arī degvielas cenu samazinājumam nākamajā pusgadā ir visai ierobežots. Tā uzskata makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.
Viņš atzina, ka pēdējā laikā vērojamais degvielas cenu kritums priecē: "Tas labvēlīgi atsaucas uz ekonomisko aktivitāti, lai gan notiekošā pamatā ir naftas cenas kritums, ko veicina bažas par pasaules ekonomikas veselību.

Izskan dažādi turpmākās attīstības scenāriji, kas prognozē cenu krituma (pat ļoti ievērojama) turpināšanos. Tomēr SEB bankas vērtējumā potenciāls turpmākam naftas cenas, līdz ar to arī degvielas

samazinājumam nākamajā pusgadā ir visai ierobežots.

Sagaidāms, ka pieaugs sezonālais pieprasījums, ko diktē autobraukšanas intensitātes pieaugums atvaļinājumu periodā, kā arī no 1.jūlija aktualizēsies Irānas naftas embargo ietekme."

Eksperts norāda, ka tā rezultātā ievērojami varētu sarukt OPEC jaudu pārpalikums.

"Acīmredzami kartelis vēlas izvairīties no 2009.gada scenārija atkārtošanās, kad naftas cena nokritās vidēji līdz 62,7 $ par barelu.

Ja situācija pasaules ekonomikā turpinās pasliktināties, OPEC samazinās naftas ieguvi ļoti ātri, lai izvairītos no līdzīga krituma.

Jāpiebilst, ka karteļa spēja ietekmēt cenu kritumu ir lielāka nekā tās pieaugums, īpaši apstākļos, kad esošās jaudas ir izsmeltas. Sāktie ekonomikas stimulēšanas pasākumi ļauj prognozēt, ka Ķīnas cietās piezemēšanās risks nākamajā pusgadā mazināsies, kamēr notikumi eiro zonā turpinās uzturēt nenoteiktību,

kas ietekmēs naftas cenas svārstīgumu.

Bankas pārstāvis akcentēja, ka Saūda Arābija ir sasniegusi savu naftas cenas mērķi - 100 $ par barelu.

"Lai to panāktu, pēdējo trīs mēnešu laikā tika sasniegti rekordaugsti ieguves apjomi, kā arī likta lietā informatīva kampaņa. Kā atbalsts nāca sezonālā pieprasījuma vājums, situācijas pasliktināšanās finanšu tirgos un dolāra nostiprināšanās. Naftas krājumi ir atjaunoti.

Pērn tie saruka Lībijas piegādes pārrāvumu dēļ. Patlaban naftas tirgus ir noturīgāks naftas piegādes satricinājumu gadījumā. Līdz ar to Saūda Arābija var pamazām sākt ieguves apjomu samazināšanu, lai stabilizētu tirgu un pieturētos pie OPEC jūnija sanāksmē izteiktajiem mērķiem.

Tā, iespējams, darīs visu, lai aizstātu zaudēto Irānas apgādi.

Saūda Arābijai ir trīs galvenie mērķi: 1) Saglabāt pietiekami augstu naftas cenu, kas nodrošinātu stabilu kapitāla plūsmu jaunu jaudu izveidei un nodrošinātu valsti ar finansēm; 2) Panākt, lai naftas cena saglabātos pietiekami zema, lai neapdraudētu vājo pasaules ekonomikas izaugsmi; 3) Nodrošināt, lai naftas cena joprojām ir pietiekami zema, lai palielinātu sankciju ietekmi pret Irānu.

Pirmais mērķis paredz, ka Saūda Arābija nevēlas 2009.gada atkārtošanos.

Ņemot vērā izmaksu kāpumu, tā drīzāk nebūtu ieinteresēta Brent jēlnaftas cenas samazinājumam zem $ 90 par barelu.

Otrais mērķis izsaka to, ka augstākas cenas par $ 110-120 par barelu nebūtu vēlamas līdz globālā ekonomika ir stabilizējusies.

Visbeidzot, trešais mērķis nozīmē to, ka, iespējams, Saūda Arābija drīzāk dotu priekšroku Brent jēlnaftas cenai $ 95 nekā $ 105 par barelu."

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru