trešdiena, 2012. gada 23. maijs

Facebook akcija jau gandrīz 20% zem IPO cenas
Kopš pagājušās nedēļas beigās notikušā pasaulē lielākā sociālā portāla Facebook sākotnējā publiskā akciju piedāvājuma (IPO) kompānijas akcijas cena ir sarukusi jau vairāk nekā par 18% un šobrīd atrodas pie 31 ASV dolāra atzīmes.

Šobrīd Facebook investori notikušajam kritumam meklē vainīgos, un pretenzijas izpelnās gan investīciju bankas, kas organizēja Facebook IPO, gan NASDAQ birža. Vadošā IPO rīkotāja Morgan Stanley tiek vainota, ka nav pareizi aplēsusi potenciālo pieprasījumu pēc Facebook akcijām. Tāpat dienu pirms IPO vadošās investīciju bankas, kas piedalījās izsoles rīkošanā, devušas uzdevumu saviem analītiķiem samazināt Facebook izaugsmes prognozes.

Savukārt NASDAQ tiek vainota tajā, ka aizkavējās tirdzniecība ar Facebook akcijām un bija novērojami dažādi tirdzniecības traucējumi (NASDAQ bijušas problēmas apstrādāt lielo darījumu skaitu). Jāpiebilst, ka pagājušās nedēļas otrajā pusē Facebook palielināja savu pārdodamo akciju skaitu par 25% līdz 421,2 miljoniem. Tāpat tika palielināta IPO mērķa cena līdz 34 – 38 USD (no 28 līdz 35 USD).
Valdot šādam fonam, šķiet daudzi investori ir gluži kā aplieti ar aukstu dušu un pēkšņi apskārtuši Facebook akcijas dārdzību.
DB jau ziņojis, ka Facebook skeptiķi norāda, ka pašreizējā kompānijas vērtība ir daudz par lielu tādam uzņēmumam, kura peļņa 2011. gadā bijusi viens miljards ASV dolāru, bet apgrozījums - 3,7 miljardi ASV dolāru (apgrozījums gada laikā audzis par 88%).
Arī Citadele Asset Management vecākais akciju analītiķis Jānis Stukuls min vairākus iemeslus Facebook vājajam sākumam biržā. «Pirmkārt, jāmin tas, ka uzņēmuma lielākie akcionāri nolēma IPO laikā pārdot vairāk savas akcijas nekā iepriekš prognozēts, kas nav pozitīvs signāls un parāda šo akcionāru piesardzīgumu. Ja šie akcionāri būtu pārliecināti, ka akcijas cena tuvākajā laikā celsies, tad tie nebūtu ieinteresēti samazināt savu daļu jau tagad. Tāpat, piemēram, Price/Sales rādītājs ir 26, kas nozīmē, ka uzņēmuma vērtība tika lēsta 26 reizes augstāk nekā gada apgrozījums. Tas ir divas reizes vairāk par līdz šim dārgāko S&P500 indeksā ietilpstošo uzņēmumu AvalonBay Communities. Arī P/E rādītājs, kas pie 38 USD par akciju bija 107, norāda, ka uzņēmuma akcija uzskatāma par ļoti dārgu (salīdzinājumam - Apple akcijām šis rādītājs ir tikai 13). Visbeidzot, viens no riskiem ir IPO iegūto līdzekļu izlietojums, jo pašlaik nav skaidrs, kur iegūtā nauda tiks tērēta. Viens no variantiem ir tāds, ka tiks pirkti citi uzņēmumi - šādā gadījumā stingri jāizvērtē, vai uzņēmums no to pirkšanas iegūs un vai samaksātā cena par tiem būs atbilstoša,» uzskata J. Stukuls.
Ilgākā termiņā Facebook akcijas cena būs atkarīga no tā, vai kompānija spēs attaisnot augstos novērtējuma līmeņus un uzrādīt strauju finanšu rādītāju izaugsmi (un no kompānijas tiek gaidīts daudz).

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru