ceturtdiena, 2012. gada 17. maijs

BSA pārstāve: Datorpirātismu nevar ierobežot tikai ar cīņuUzlabojumus datorpirātisma jomā nevar panākt tikai ar cīnīšanos, bet gan ar citām metodēm, intervijā biznesa portālam «Nozare.lv» norādīja starptautiskās datorprogrammu ražotāju asociācijas «Business Software Alliance» (BSA) pilnvarotā pārstāve Latvijā Ingrīda Veikša.
«Visvairāk datorprogrammas tiek nelegāli iegūtas no interneta. Kā teica Ābrams Kleckins, cīnīties ar internetu ir tas pats, kas cīnīties ar vētru un pateikt, lai tā nepūš. Bezjēdzīgi. Jāatrod veidi, kā sevi pasargāt no vētras, kā to izmantot, piemēram, elektrības ražošanai. Tas pats arī šeit,» teica Veikša.

Viņa minēja piemēru ar televīzijas arhīvu. «Ja vēlamies noskatīties raidījumu, tad vispirms jānoskatās reklāma. Tad, iesaistot ķēdē starp tiesību īpašnieku un sabiedrību reklāmdevēju, ir, kas samaksā tiesību īpašniekiem, tiek aizsargātas autortiesības, un sabiedrība piekļūst tiesību objektam, tātad tiek nodrošinātas tiesības uz informāciju,» skaidroja BSA pārstāve.

Viņa piekrīt viedoklim, ka veikt maksājumus par katru dziesmu vai filmu caur interneta banku prasa laiku, tāpēc jāmeklē modernāki veidi, kā to izdarīt, jāatvieglo sistēma. «Šādu variantu ir daudz, tos var meklēt un atrast, vajag tikai labo gribu un sabiedrībai to saprast.»

Veikša arī teica, ka nekādā gadījumā neatbalsta informācijas bloķēšanu, tikai vēloties, lai arī tiesību īpašnieki, kas ir ieguldījuši naudu, saņemtu kādu atlīdzību un lai sabiedrība, kas grib piekļūt un kurai ir tiesības piekļūt informācijai, to saņemtu.

«Jautājums ir, kā jaunajā informācijas sabiedrībā sadzīvot tiesību īpašniekiem un sabiedrībai, kā atrast līdzsvaru. Piemēram, Satversmē ir 100.pants, kas nosaka tiesības saņemt informāciju, un 113.pants, kas nosaka, ka valsts aizsargā autortiesības. Divi svarīgi cilvēktiesību panti, starp kuriem nepieciešams atrast līdzsvaru. Autortiesību aizsardzība nedrīkst ņemt pārsvaru pār vārda brīvību, bet vārda brīvība ir vienas no tiesībām, kas ir ierobežojamas citu sabiedrības locekļu interesēs,» situāciju raksturoja Veikša.

BSA ir bezpeļņas asociācija, kas aizstāv datorprogrammu ražotāju industrijas un tās partneru - datoru ražotāju - intereses. Tās galvenais birojs ir Vašingtonā, bet darbība norisinās 80 valstīs visā pasaulē. Asociācija Latvijā darbojas kopš 2001.gada.


BSA misija visā pasaulē ir veicināt ilglaicīgu likumīgu vidi, kurā industrija var sekmīgi attīstīties. BSA programmas darbojas komerciālās programmatūras un saistīto tehnoloģiju inovāciju, izaugsmes un konkurētspējas veicināšanā. BSA politikas prioritātes ir intelektuālā īpašuma aizsardzība, tirgus robežu atvēršana, datu drošība, iespēju paaugstināšana Brazīlijai, Ķīnai, Indijai, Krievijai un citiem attīstības tirgiem, programmatūras inovācijas, e-pārvalde, izglītība.

Veikša tiesību zinātnes studējusi Latvijas Valsts universitātē, kā arī vēlāk maģistrantūrā un doktorantūrā Latvijas Universitātē. Laikā no 1978.gada līdz 2009.gadam viņa strādājusi dažādos amatos Latvijas Televīzijā, paralēli bijusi docētāja Kultūras akadēmijā, Baltijas Krievu institūtā, biznesa augstskolā «Turība». Viņa bijusi arī juriste Latvijas Raidorganizāciju asociācijā. Laikā no 2008.gada līdz 2011.gadam Veikša sniegusi intelektuālā īpašuma konsultācijas, pēc tam sākusi darboties kā zvērināta advokāte. Kopš 2008.gada viņa strādā mācību un semināru centā «Letija», ir Juridiskās fakultātes prodekāne biznesa augstskolā «Turība». Veikša arī darbojas kā Latvijas Zinātnes padomes eksperte juridiskās zinātnes nozares starptautisko autortiesību apakšnozarē

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru