pirmdiena, 2012. gada 9. aprīlis

Flika ķīlas dēļ var arestēt «airBaltic» lidmašīnas Krievijā


Otrdien aviokompānija «airBaltic» saņēmusi no Krievijas bankas «AKB Investbank» prasību atdot trīs aizņēmumus 17 miljonu eiro apmērā, ziņo TV3 raidījums «Nekā personīga». Kredītus šajā bankā pērn janvārī, jūnijā un jūlijā ņēmis tā brīža lidostas vadītājam Bertoldam Flikam un Vladimira Antonova ofšoram piederošais uzņēmums «Baltijas aviācijas sistēmas», bet garantējusi «airBaltic». «Investbank» iesniegusi prasību Maskavas arbitrāžas tiesā, un pastāv bažas, ka «airBaltic» lidmašīnas varētu tikt aizturētas Krievijas lidostās.
Tikmēr «airBaltic» šādus galvojumus neatzīst. Lidsabiedrības pārstāvis Jānis Vanags: «airBaltic» rīcībā nav dokumentu, kas šādu darījumu esamību apliecinātu.»

Kredītus garantējis Fliks

«Nekā personīga» zināms, ka kredītus vienpersoniski garantējis Fliks. Viņam vienīgajam bija paraksta tiesības kompānijā «airBaltic». Tas noticis laikā, kad, baidoties no KNAB, Fliks uz Latviju nebrauca un kompāniju vadīja pa telefonu no Vācijas.

Latvijas valdības konsultants «airBaltic» jautājumos Kārlis Krastiņš «Nekā personīga» apstiprināja, ka «pēdējā laikā ir parādījušies atsevišķi fakti, konkrētu kreditoru prasības pret «airBaltic».» Krastiņš nenosauca konkrētus kreditoru vārdus, bet norādīja, ka šādu darījumu esamība norāda uz «pārkāpumiem Flika kunga personā. Ja šīs kreditoru prasības būs pamatotas, tas ir klajš «airBaltic» interešu pārkāpums.»

Naudu var nākties atdot

Aizņēmums «Investbank» nav vienīgais, ko galvojis Fliks. Ir arī citi, mazāki. «airBaltic» cer pierādīt, ka kredīta līgumi sastādīti nepareizi. Tomēr, ja tas neizdosies, nauda būs jāatdod.

Krastiņš norāda: «Ja amatpersona paraksta šos dokumentus, pat pārkāpjot statūtus vai dažādus iekšējos normatīvus, pret trešajām pusēm šie dokumenti ir saistoši.»

No Flika grib piedzīt 17 miljonus eiro

«airBaltic» pret Fliku šobrīd gatavo prasību tiesai. No Flika cer piedzīt aviokompānijai nodarītos zaudējumus - arī «AKB Investbank» garantētos 17 miljonus eiro un citus nepamatotus darījumus.

Par Flika darījumiem pēdējo mēnešu laikā kopumā sākti vairāki tiesas procesi. Līdz šim mazpazīstami uzņēmumi pieprasa atzīt «Baltijas aviācijas sistēmu» maksātnespēju, tiesai uzrādot nenomaksātus rēķinus. Lielākā daļa šo prasījumu saistīti ar Andra Šķēles interesēm. Pirmo prasību iesniedza SIA «Veriko». «Nekā personīga» rīcībā esošie dokumenti pierāda, ka šai firmai Šķēles uzņēmums INPO 13 ir pārskaitījis 313 tūkstošus eiro.

Prasīs atpakaļ ziedojumu ebreju organizācijai

«airBaltic» cer no Flika atgūt arī kādu ziedojumu, kas nav bijis saistīts ne ar lidmašīnām, ne pasažieriem. 2010.gada vidū, kad aviokompānijas zaudējumi jau pārsniedza 30 miljonus, Fliks pārskaitīja 115 000 latus ebreju reliģiskajai biedrībai «Šamir». Auditoriem paskaidrots, ka ziedojums veikts, lai vairotu izpratni par ebreju vēsturi 2. pasaules kara laikā. Pretēji likumam «airBaltic» nav nedz pieprasījis, nedz arī saņēmis atskaiti par šā ziedojuma izlietojumu. Ebreju draudzē skaidroja, ka nauda iztērēta ebreju svētku un fotoizstādes sarīkošanai.

Kopējā summa, ko «airBaltic» grasās piedzīt no Bertolda Flika, ir 24 miljoni latu. Prasība tiesā varētu tikt iesniegta nākamnedēļ.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru