svētdiena, 2012. gada 15. aprīlis

AirBaltic darbinieki sūdzas par trūcīgo ēdienu


Latvijas nacionālās lidsabiedrības airBaltic apkalpe ir neapmierināta ar pārāk lielo slodzi, nabadzīgo ēdināšanu un ilgo gaidīšanu lidostās. Kāds portāla TVNET lasītājs informēja - daļa ekipāžas uzskata, ka ir sasniegts kritiskais punkts, lai pie šāda darba tempa un situācijas vēl izvairītos no nevēlamiem starpgadījumiem. Pašreizējie apstākļi radot bažas par lidojumu drošību.
Cik drošs un pareizs ir airBaltic jaunais taupības plāns?

Lasītājs rakstīja: «Saņemot valsts kārtējo aizdevumu, airBaltic spiests ieviest dažādus taupības pasākumus.

Ņemot vērā, ka kompānija ir strādājusi ar zaudējumiem (kaut gan pasaulē reti kura aviokompānija strādā ar peļņu), taupīt būtu tikai loģiski. Bet vai jātaupa uz lietām, kas apdraud reisa drošību un arī pasažieru komfortu? Pasažieris ir tas, kas maksā šai kompānijai naudu!

Runājot par lidojumu drošību, lidmašīnas tehniskais stāvoklis tiešām ir labs un atbilst visām prasībām, jo nedz piloti, nedz stjuarti nav ar superspējām un līdz ar to nelidos, ja lidmašīna nebūs tehniskā kārtībā.

Otra iespēja, kas apdraud reisa drošību, ir cilvēciskais faktors. Kā atceramies, pirms kāda laika ASV bija gadījums, kad lidmašīna palidoja garām lidostai tikai tādēļ, ka piloti bija iemiguši! Par laimi, viss beidzās bez katastrofas.

Šobrīd airBaltic piloti un stjuarti tiek nodarbināti gandrīz ar maksimālu slodzi. Nav tas pirmo vasaru, bet, daudzuprāt,

šobrīd šī atzīme ir sasniegusi kritisko līmeni.

Tas tikai tādēļ, ka, iespējams, nepareizā vietā ietaupīta nauda!
Taupot uz apkalpes ēdieniem

Šobrīd tiek taupīts arī uz apkalpju ēdieniem. Tā kā ekipāžai nav brīvas iespējas aiziet un pusdienas paēst sev izvēlētā vietā un par katram pieņemamu cenu (tāda prakse pasaulē pieņemta), tad ekipāžu kompānija ēdina bez maksas.

Šis ēdiens šobrīd apgriezts uz minimālo. Piemēram, reisā Rīga-Tallina-Rīga, kur uz darbu jāceļas ap pulksten četriem no rīta un mājās loģiski tik agri tīri cilvēcīgi paēst nav iespējams, ekipāža tiek barota ar vienu sendviču. Tas sastāv no lielas bulkas un mazdrusciņ tomāta, gaļas, siera!

Tādus īsus reisus vēl var pārdzīvot, bet ko darīt ar gariem reisiem un vēl dienām, kad jālido kopā ap 13 stundām? Piemēram, Rīga-Londona-Rīga (viens karstais ēdiens) un tajā pašā dienā Rīga-Kopenhāgena-Rīga (viens sendvičs).

Uz Londonas reisu vēl apkalpe jūtas pieņemami, bet tālāk sekojošais reiss bieži jau ir grūti nolidojams un brīžiem nav iespējams koncentrēties uz servisu.

Bet kas notiks, ja būs kāds ārkārtas gadījums?

Var jau ņemt līdzi savu pārtiku, bet, tā kā lidmašīnā nav ledusskapja un tuvojas vasara, tad no pārtikas uzglabāšanas viedokļa mums tas īsti nav atļauts.
Iebildumi par darba laiku

Pēdējais jaunums, par ko apkalpe ir «sajūsmā»,ir nakts reiss ar kopējo darba laiku 12 stundas (naktī). Tas ir reiss Rīga-Tbilisi-Rīga. Tajā tiek iedotas vienas karstās vakariņas un par otro ēdienreizi tiek uzskatīts parastais mazais jogurtiņš!

Šī nepietiekamā pārtikas uzņemšana vēl pastiprina nogurumu, kas jau tā ir ļoti liels, jo ekipāža neguļ visu nakti!

Reklāma
Otra lieta, kas ļoti satrauc daudzus no apkalpēm, ir tā saucamie atpūtas brīži ārpus Rīgas lidostas līdz 4 stundām, īpaši starp nakts reisiem!

Visbiežāk tā ir nakts Tbilisi, Tallinā, Viļņā, Helsinkos.

Pēc airBaltic izdotajiem noteikumiem apkalpe uz šādu atpūtas laiku ar viesnīcu nav jānodrošina.

Apkalpe var atrasties lidmašīnā vai lidostā - pēc savas izvēles. Bet gulēt lidmašīnā vai terminālī ir ļoti grūti un neiespējami.

It īpaši tad, ja pirms Tallinas reisa ir bijis jālido uz, piemēram, Berlīni un darbs ir sākts 17.20, bet beigts 06.20.

Tas kopā veido 13 stundu darba laiku!

Tas nozīmē, ka agri no rīta, lidojot uz Rīgu, apkalpe nav atpūtusies un

ir paaugstināta iespēja, ka nespēs reaģēt atbilstoši!

Un mēdz būt arī tā, ka naktī aizlido uz Tallinu un tad vēl no rīta vēlreiz uz Kopenhāgenu, piemēram!
Pilotiem ļoti jākoncentrējas, lai nepalaistu garām kādu darbību, bet pēc šādām četrām stundām, kas pavadītas terminālī vai lidmašīnā, pieaug iespēja kļūdīties. Ja paveramies pagātnē,  vairākas pēdējās aviokatastrofas ir saistītas tieši ar cilvēcisko faktoru, ko šobrīd airBaltic vadība apzināti ievieš!

«Apcērp» arī higiēnas normas

Tāpat visos reisos ir noņemti pagalvīši sēdekļiem. Tos mainīja katram pārlidojumam, lai saglabātu higiēnu salonā un ērtības katram pasažierim.

Ir noņemti arī dezinfekcijas līdzekļi labierīcībās. Tas šķiet traģiski, jo vienai lidmašīnai dienā var iziet cauri pat 400 cilvēku!

Bet tajā pašā laikā nākamajam gadam stjuartiem tiek plānotas jaunas formas.

Nepārtraukti tiek mainīta lidojuma informācija, kas ir liela papīra tērēšana. Biroja darbiniekus darba dienās joprojām uz darbu un no tā ved bezmaksas transports. Tas šajos laikos un tādā gadījumā tiek uzskatīts par izcilu greznību!

Arī [uzņēmuma vadītājs Martins] Gauss ziņās teica, ka būs biroja darbinieku skaita samazināšana. Bet šobrīd to neredz, jo

labāk apkalpi nepabarot nekā samazināt biroja darbinieku skaitu.

Viņu darbs brīžiem pārklājas ar citu kolēģu veikto. Tas ir tāpat kā mūsu valsts pārvaldē!
Neskatoties uz šiem notikumiem, apkalpe nodrošina drošus lidojumus no savas puses, bet, kā jau minēju, šobrīd daudziem šķiet, ka ir sasniegts maksimālais noslogojums. Lai nebūtu starpgadījumu ar letālām beigām, vēlamies pievērst mediju uzmanību notiekošajam!»

Ko saka kompānijā?

Savukārt kompānijas korporatīvo komunikāciju viceprezidents Jānis Vanags, iepazīstoties ar šo lasītāja viedokli, kas bija rakstīts bez garumzīmēm, mīkstinājumiem un pareizām pieturzīmēm, TVNET norādīja, ka jau vairākus gadus pēc kārtas airBaltic ir atzīta par populārāko darba devēju Latvijā un uz katru airBaltic vakanci piesakās no vairākiem desmitiem līdz pat vairākiem simtiem kandidātu, kas ļauj izvēlēties labākos un kompetentākos profesionāļus.

«Labas valodu prasmes ir viena no pamatprasībām, lai uzsāktu karjeru pie Latvijas populārākā darba devēja airBaltic, tāpēc ir

grūti noticēt, ka TVNET anonīmo vēstuli ar tik neskaitāmām kļūdām, ka pat grūti saprast domu, būtu sūtījis kāds no airBaltic darbiniekiem.

Pašlaik airBaltic nodarbina 1200 profesionāļus. airBaltic darbinieku vidū ir gandrīz 30 nāciju pārstāvji.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru