trešdiena, 2012. gada 14. marts

Latvijas mediju reklāmas tirgū pērn lielāko pieaugumu sasniedz internets - 17%Pagājušajā gadā visstraujāk augošais mediju reklāmas tirgus atkal bijis internets – interneta medijos reklāmas apjomi, salīdzinot ar 2010.gadu, pieauguši par 17%, Latvijas Reklāmas asociācijas apkopotie Latvijas mediju reklāmas tirgus rezultāti par 2011. gadu.
Latvijas Reklāmas asociācijas valdes locekle Ingrīda Krīgere-Lāce norāda, ka viss mediju reklāmas tirgus audzis par 5%, kas atbilst iepriekš izteiktajām prognozēm par lēnu tirgus pieaugumu. Kopumā mediju reklāmas tirgus apjoms 2011. gadā sasniedza 48,4 miljonus latu.

Salīdzinot ar 2010.gadu, pieaugums ir bijis arī televīzijā (+6%) un žurnālu reklāmas tirgū (+15%), nemainīgs ir palicis avīžu reklāmas tirgus, nedaudz kritis vides un radio reklāmas tirgus, bet vislielāko kritumu piedzīvojis kino reklāmas tirgus (-27%).
Lielākie reklāmas apjomi joprojām ir televīzijā – 45% no kopējā reklāmas tirgus, internets ir palielinājis savu tirgus daļu līdz 14% un nostiprinājies otrajā pozīcijā, bet radio, avīžu, žurnālu un vides reklāmas apjomi ļoti līdzīgi, sasniedzot 9 līdz 11%.

AS "Delfi" valdes priekšsēdētājs Aris Ozols norāda, ka "jaunas investīcijas interneta portālu saturā, iespēja sasniegt reklāmdevējiem interesējošu auditoriju, inovatīvi reklāmu risinājumi un reklāmdevēju vajadzība iedziļināties kampaņu efektivitātē ir galvenie iemesli interneta reklāmas apjomu pieaugumam".

"Interneta mediji ir stabili ieņēmuši savu vietu reklāmdevēju kampaņu plānos un to loma nākotnē tikai palielināsies, kam par apliecinājumu kalpo otrā lielākā mediju kategorija ar 14% tirgus daļu un straujāk augošā kategorija ar 17% pieaugumu. AS "Delfi" reklāmas ieņēmumi 2011. gadā ir palielinājušies par 20%, kas ir virs vidējiem tirgus izaugsmes apjomiem. Būtiski, ka pieaugums ir sasniegts nevis uz inflācijas rēķina, bet gan paplašinot reklāmas pakalpojumu iespējas," komentē Ozols.

Arī AS "Delfi" pārdošanas un mārketinga direktors Egmonts Gržibovskis uzsver pagājušajā gadā ieviesto jauninājumu lomu reklāmas apjomu pieaugumā: ""Delfi" jau krīzes gados pierādīja, ka mūsu klienti vienmēr var rēķināties ar mums kā stabilu sadarbības partneri, kura reakcija uz globālām tirgus izmaiņām ir simetriska un adekvāta. Atsākoties reklāmas tirgus izaugsmei, mēs spējām piedāvāt klientiem gan jaunus reklāmas pārdošanas modeļus, gan nemitīgi meklējam iespējas paaugstināt piedāvāto reklāmas produktu efektivitāti."

Tāpat kā 2010. gadā arī pagājušajā gadā divi lielākie reklāmdevēji Latvijā ir saglabājuši savas pozīcijas – "Tele2" ir pirmajā vietā, "Procter & Gamble" otrajā. Topa turpinājumā gan notikušas izmaiņas, jo LMT pakāpies par divām vietām, ieņemot trešo pozīciju, savukārt "Bite" ieņem 4.vietu - par vienu vietu zemāk nekā 2010. gadā. Top 5 noslēdz "Maxima", kas, salīdzinot ar gadu iepriekš, 2011. gadā pakāpusies uzreiz par 5 vietām.

2011. gadā Latvijas reklamētāko nozaru sarindojums palicis gandrīz nemainīgs, salīdzinājumā ar 2010. gadu. Visvairāk reklamēti mobilie sakari, kam seko mazumtirdzniecība, medikamenti un finanšu institūcijas un pakalpojumi. Vienīgais 2011. gada reklamētāko nozaru jaunpienācējs ir telekomunikāciju nozare, kas, kāpjot par 3 pozīcijām, 2011. gadā ierindojās 5. vietā.

LRA padomes loceklis, "Media House" valdes loceklis Juris Liepiņš atzīmē ekonomikas atveseļošanās ietekmi uz reklāmas tirgu: "2011. gadā ir bijis vērojams stabils, saprātīgs reklāmas tirgus pieaugums. Tomēr pamata neprātīgam optimismam, kādu mēs reizēm pieprotam, šobrīd nav. Reklāmdevēju uzmanīgā attieksme plānojot 2012. gada aktivitātes, cenšoties mazināt saistības, ir novedusi pie bieži vien pretrunīgām tirgus prognozēm un pretrunīgām tirgus dalībnieku rīcībām. No vienas puses priecē tirgus attīstība TV, Internetā un presē, taču no otras puses satrauc pēdējā laika notikumi radio, vides reklāmas sasniedzamības pētījuma aizkavēšanās vides reklāmā."


"Tirgus pieauguma apstākļos ir vilinājums paaugstināt mediju cenas, taču pieauguma risinājumi nedrīkst aizbiedēt reklāmdevējus. Tuvinot reklāmas apmaksu par tieši iecerētās mērķa auditorijas kontaktiem, izvairoties no starprezultātiem, uzlabosies reklāmas efektivitāte, un aģentūru spēja to prognozēt. Reklāmas risinājumu dažādības pieejamībai klientiem noteicoša loma būs brīviem reklāmas tirgus apstākļiem un aģentūru ieguldījumiem jaunu daudzsološu pakalpojumu izstrādē," pauž Liepiņš.

LRA prezidents, "MMS Communications Latvia" direktors Ģirts Ozols, komentējot Latvijas reklāmas tirgus datus un attīstības prognozi 2012.gadam, min vairākus faktorus, kas ietekmē izaugsmi - multinacionālo reklāmdevēju reklāmas budžetu pārdale Latvijas iedzīvotāju pirktspējas ietekmē, reklāmdevēju uzkrātā pieredze un gatavība ekonomiskās situācijas svārstībām, kā arī interneta reklāmas tirgus izaugsme un privātuma aizsardzība digitālajā vidē. Jau šogad Latvijā bijusi saskatāma tendence, kas nāk par sliktu tirgus apjomam Latvijā, ka starptautiskie reklāmdevēji, balstoties uz aprēķiniem par Latvijas iedzīvotāju pirktspējas samazināšanos, savus Baltijai paredzētos reklāmas investīciju budžetus pārdala par labu Lietuvai un Igaunijai, samazinot apjomu Latvijas tirgū.

Ozols uzsver, ka joprojām aktuāla ir tendence, kas turpināsies arī nākamajos gados, ir dažāda spektra reklāmdevēju pieaugoša ieinteresētība pastāvīgā komunikācijā interneta medijos, kurus lieto un kuros faktiski uzturas arvien lielāks cilvēku skaits. Interneta tirgus daļa Latvijā 2012. gadā prognozējami sasniegs vismaz 15% apjomu; taču, atkarībā no citu mediju grupu panākumiem un interneta reklāmas tirgus dalībnieku spējas piedāvāt Latvijas tirgum jaunus risinājumus, interneta reklāmas tirgus kapacitāte Latvijā pieļauj iespēju, ka tas Latvijā jau 2012. gadā var aizsniegties līdz globālajam tirgum prognozētajai 17,6% tirgus daļai arī Latvijā.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru