trešdiena, 2012. gada 28. marts

EP noraida ACTA vērtēšanu ES Tiesā


Eiropas Parlamenta Starptautiskās tirdzniecības komiteja trešdien noraidījusi priekšlikumu iesniegt izskatīšanai Eiropas Savienības (ES) Tiesā Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgumu (ACTA), informē Eiropas Parlamenta Informācijas birojs.
Lēmumu nesniegt ACTA izvērtēšanai ES Tiesā atbalstījis 21 komitejas deputāts, pret balsojuši pieci, bet atturējās divi. Iepriekš Eiropas Komisija (EK) paziņoja, ka rosinās ES Tiesai vērtēt ACTA atbilstību ES pamattiesībām un brīvībām.

Nākamajā komitejas sēdē, kas norisināsies 25. un 26. aprīlī, par ACTA jautājuma virzību atbildīgais deputāts Deivids Martins paudīs savu nostāju - atbalstīt vai noraidīt ACTA nolīguma apstiprināšanu Eiropas Savienībā.
Galīgais Eiropas Parlamenta Starptautiskās tirdzniecības komitejas balsojums par ACTA ieviešanu plānots sanāksmē maija beigās. Eiropas Parlamenta galīgais balsojums par ACTA paredzēts plenārsēdēs, kas norisināsies no 11. līdz 14. jūnijam.

Jau vēstīts, ka februārī EK paziņoja, ka lūgs Eiropas Kopienu tiesai vērtēt ACTA atbilstību ES pamattiesībām un brīvībām. Komisārs Karels de Guhts informēja, ka tiesai būs jāizvērtē ACTA atbilstība vārda un informācijas brīvībai, datu aizsardzībai un intelektuālā īpašuma tiesībām.

ACTA ir starptautisks līgums starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, Austrāliju, Kanādu, Japānu, Korejas Republiku, Meksikas Savienotajām Valstīm, Marokas Karalisti, Jaunzēlandi, Singapūras Republiku, Šveices Konfederāciju un Amerikas Savienotajām Valstīm, kas paredz pušu starpā izveidot visaptverošu starptautisku ietvaru efektīvākai viltotu un pirātisku preču tirdzniecības ierobežošanai un izskaušanai.

Vairākas starptautiskās organizācijas, arī "Free Software Foundation" (FSF), iepriekš asi kritizēja nolīguma ieceri, uzskatot, ka tas ierobežos pilsoniskās brīvības un radīs kultūru, kurā brīvi pieejamu programmatūru uzskatīs par kaut ko nepieņemamu, nevis par radošuma un inovāciju izpausmi. Interneta vārda brīvības aizstāvji norādījuši, ka interneta pakalpojumu sniedzējiem saskaņā ar nolīgumu būtu jāpārbauda visi lietotāju saņemtie un nosūtītie dati, turklāt pakalpojumu sniedzējiem būs aizliegts uzturēt tādu bezmaksas programmatūru, kas ļauj piekļūt ar autortiesībām aizsargātiem datiem.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru