trešdiena, 2012. gada 15. februāris

Zatlers krievvalodīgos uzrunā krieviski, aicinot balsot pret! Затлерс презвал русскоязычных голосовать противZatlera reformu partijas (ZRP) līderis un eksprezidents Valdis Zatlers pirms gaidāmā referenduma sagatavojis krievisku uzrunu krievvalodīgajiem iedzīvotājiem, aicinot pārdomāt savu izvēli referenduma balsojumā un balsot pret otru valsts valodu, informēja partijā.

ZRP piedāvāšot plānu sabiedrības saliedēšanai

Tiek uzsvērts, ka ZRP publiskie centieni pirms referenduma būšot vērsti uz spriedzes mazināšanu un savstarpējas sapratnes veicināšanu. ZRP arī piedāvāšot konkrētu pasākumu plānu sabiedrības saliedēšanai, ko īstenot Izglītības un zinātnes ministrijas pakļautībā.

Savā uzrunā Zatlers uzsver, ka vēršas pie cilvēkiem kā bijušais prezidents un politiķis, kurš par visu augstāk vērtē savstarpēju sapratni, mieru un uzticēšanos.«Mūsu tautas saista gadsimtiem sena vēsture. Kari, revolūcijas un kopīga atmoda mums ir iemācījuši, cik auglīga var būt draudzība un sapratne, turpretī cik baisa un postoša var būt konfrontācija. Šodien redzam, ka politiķi abās pusēs neko no tā nav mācījušies,» norāda Zatlers.

Pagātnes neveiksmes ir īstais referenduma iemesls

Viņš atgādina, ka 1991.gadā gan latvieši, gan krievi, gan citu tautību pārstāvji kopā plecu pie pleca stāvēja uz barikādēm un cīnījās par šīs valsts neatkarību. Tomēr pēdējo divdesmit gadu laikā mēs tā arī neesam pratuši izveidot saliedētu, uz savstarpēju sapratni veidotu solidāru sabiedrību. «Mēs bieži esam bijuši netaisni viens pret otru. Mūs pārāk bieži ir vadījušas bailes, un tās, kā zināms, nav labs sabiedrotais.»

Pēc Zatlera teiktā, pagātnes neveiksmes ir īstais referenduma iemesls. Pagātni mēs izmainīt nevaram, bet nākotne ir mūsu pašu rokās. Arī pēc desmit un divdesmit gadiem mēs visi dzīvosim savā dzimtajā Latvijā. Šodien uz mūsu pleciem gulstas atbildība par mūsu valsts nākotni. Tā vietā gaidāmais referendums mūs atmet atpakaļ pagātnē pie iepriekšējā aizvainojuma un neuzticēšanās, norāda politiķis.

«Tomēr referendums notiks, un es mudinu jūs visus tajā piedalīties neatkarīgi no tautības.

Tāpēc kā bijušais prezidents, kā politiķis un kā Latvijas iedzīvotājs es aicinu jūs referendumā neatbalstīt otras valsts valodas ieviešanu,»
saka Zatlers.

Viņš arī norāda, ka Latvija vienmēr ir bijusi un vienmēr būs zeme, kurā runā daudzās valodās. Gandrīz katru dienu katrs no mums runā latviešu, krievu, angļu, ukraiņu, poļu un vēl citās valodās. Kultūras un lingvistiskā daudzveidība - tā ir Latvijas bagātība un vērtība.

Latvieši neatteiksies no vienīgās valsts valodas statusa savai valodai

Zatlers arī uzsver, ka latvieši nekad neatteiksies no vienīgās valsts valodas statusa savai valodai. Esam cīnījušies par to karos un izsūtījumā Sibīrijā, kur esam zaudējuši savus tuviniekus, esam cīnījušies slepus, dziedot dziesmas, rakstot dzeju, klusi pretojoties, kad to ir vēlējušies apspiest.

«18.februārī es piedalīšos referendumā un balsošu pret grozījumiem Satversmē. Jūsu balsojums «pret» nebūs vērsts pret krievu valodu - vienu no varenākajām pasaules valodām, kurai nekas nedraud. Jūsu balsojums «pret» nozīmēs saglabāt latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas statusu, bez kuras nav iespējama ne šīs valodas izdzīvošana, ne attīstība, bez kuras nevaram iedomāties Latvijas valsti,» uzrunā saka Zatlers.

«Mums ir lieli mājas darbi, latviešiem un krieviem, lai atrastu kopsaucējus, vienojošo. Mums ir jāizbeidz stāvēt vienas skatuves dažādās pusēs. Mums ir jātiek vaļā no savtīgiem un tuvredzīgiem režisoriem, kas stāv aizkulisēs. Neļausim referendumam mūs šķirt, kā vēlējās tā organizatori un tie, kas pārspīlē tā nozīmi, lai celtu savu partiju reitingus. 18.februārī es balsošu «pret» grozījumiem Satversmē. Taču gan pirms, gan pēc referenduma es darīšu visu, kas manos spēkos, lai mūsu sabiedrība izlabotu vēstures kļūdas, pārvarētu aizvainojumus un savstarpējo neuzticību. Es aicinu jūs visus rīkoties tāpat,» savu uzrunu nobeidz politiķis

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru