sestdiena, 2012. gada 28. janvāris

ES aptur maksājumus Latvijai. ЕС останавливает платежи ЛатвииEiropas Komisija (EK) paziņojusi, ka uz laiku aptur Eiropas Savienības (ES) fondu maksājumus Latvijai. EK Finanšu ministrijai (FM) kā ES fondu vadošajai iestādei pārmet ietekmes mehānisma trūkumu attiecībā uz atbildīgo nozaru ministriju un aģentūru pieņemtajiem lēmumiem par līdzekļu izlietojumu.
EK Finanšu ministrijai (FM) kā ES fondu vadošajai iestādei pārmet ietekmes mehānisma trūkumu attiecībā uz atbildīgo nozaru ministriju un aģentūru pieņemtajiem lēmumiem par ES fondu līdzekļu izlietojumu. Identificēto nepilnību novēršanai EK uz laiku aptur ES fondu maksājumus un uzdod Latvijai divu līdz trīs mēnešu laikā izstrādāt rīcības plānu un novērst trūkumus vadības un kontroles sistēmā.

FM: lēmums ir pārmērīgs

Finanšu ministrijas (FM) Komunikācijas nodaļas vadītāja Agnese Beļkeviča uzskata, ka ES fondu vadošā iestāde EK lēmumu uzskata par pārmērīgu.

«FM uzsver, ka izveidojusies situācija nekādi neskar projektu īstenotājus, tas ir tikai sistēmas jautājums. Projektu realizētāji savus pieteiktos maksājumus visu laiku ir saņēmuši un turpinās saņemt,» paskaidroja FM pārstāve.

Pēc viņas teiktā, FM turpinās sadarbību ar EK, skaidrojot sistēmas pamatprincipus un pārliecinot par sistēmas pilnvērtīgu darbību.

Kontroles sistēma bijusi akreditēta

Beļkeviča norādīja, ka ES fondu vadības un kontroles sistēma 2007.-2013. gada plānošanas periodam ir akreditēta un akceptēta no EK puses, sistēma ir atbilstoša EK prasībām un nodrošina drošu finanšu vadību. Faktu, ka ES fondu vadības un kontroles sistēma darbojas atbilstoši, apliecina tas, ka konstatētais kļūdu līmenis Latvijai (1,76%) ir zemāks par EK noteikto pieļaujamo kļūdas līmeni (2%).

Tāpat FM turpinās īstenot jau septembra sākumā apstiprināto rīcības plānu pašas FM konstatēto uzlabojumu nepieciešamībai, panākot vēl pilnīgāku vadības un kontroles sistēmas darbību, atzīmēja FM pārstāve.

Viņa arī vērsa uzmanību, ka EK un Eiropas Revīzijas palāta 2011.gada laikā ir veikusi 10 auditus Latvijā, nekonstatējot būtiskus trūkumus sistēmai, uz kuriem jau iepriekš nebūtu norādījusi FM Revīzijas iestāde.

«Attiecībā uz ES fondu līdzekļu cirkulāciju, FM paskaidro, ka ieguldīto naudu projektu īstenotājiem vispirms atmaksā no valsts budžeta līdzekļiem. Pēc tam Latvija EK iesniedz izdevumu deklarācijas par projektos veiktajām atmaksām un saņem no EK atmaksas savā budžetā. Tādēļ arī šobrīd uzņēmēji un citi projektu īstenotāji turpina saņemt maksājumus,» sacīja Beļkeviča.

Maksājumus atjaunos, kad novērsīs trūkumus

EK pārstāvniecības Latvijā preses pārstāvis Jānis Krastiņš  sacīja, ka ES fondu maksājumi apturēti uz laiku, pamatojoties uz FM audita ziņojumā konstatētajiem trūkumiem ES fondu uzraudzībā. Viņš uzsvēra, ka maksājumi ir apturēti un tad, kad konstatētie trūkumi tiks novērsti, tie atkal tiks atjaunoti.

«Tā nav unikāla situācija,» norādīja Krastiņš, piebilstot, ka šādi gadījumi ES notiek salīdzinoši bieži.

EK bažījas par naudas izlietošanas nelietderīgumu

Jau vēstīts, ka EK ir radies iespaids, ka Latvijā ES fondu līdzekļi netiek ieguldīti stratēģiski un lietderīgi.

Pērnā gada beigās lielākā daļa ministriju atpalika no 2011.gada ES fondu apguves plāniem, apgūstot tikai 73% no plānotā.

FM gan iepriekš prognozēja, ka kopumā Latvija izpildīs finanšu apguves saistības pret EK un valdības iepriekš noteikto ambiciozo apguves mērķu neizpilde varētu būt robežās no 2% līdz 5%. Savukārt no valsts budžetā ieplānotā finansējuma apmēra – 648 miljoniem latu – neizlietoti varētu palikt apmēram 62 miljoni latu.

Latvijai 2007.–2013.gada plānošanas periodā kopumā no ES fondiem – Eiropas Reģionālās attīstības fonda, Eiropas Sociālā fonda un Kohēzijas fonda – pieejami 3,18 miljardi latu. Šos līdzekļus Latvija var izmantot līdz 2015.gada beigām.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru