ceturtdiena, 2011. gada 1. decembris

Ziņas: Fotoradari ļaus sodīt piecreiz vairāk auto īpašnieku bez OCTA! Фоторадары будут штрафавать в 5 раз больше водителей без OCTA


Kad būs pabeigta visu plānoto fotoradaru uzstādīšana, transportlīdzekļu īpašnieku skaits, kuri tiks sodīti par braukšanu bez obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļu apdrošināšanas (OCTA), varētu pieckāršoties, informēja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojā.

Kā liecina Ceļu policijas statistika, šī gada deviņos mēnešos par ātruma pārkāpšanu sodīti 67 192 auto vadītāji, no kuriem 6390 pārkāpumi fiksēti ar fotoradaru starpniecību. Savukārt par braukšanu bez OCTA šā gada deviņos mēnešos sodīti 5605 auto īpašnieki, tostarp 106 gadījumos piedalīšanos ceļu satiksmē bez apdrošināšanas fiksējuši fotoradari. Nereti ir gadījumi, kad vienam un tam pašam auto īpašniekam vienas dienas laikā tiek fiksēti atkārtoti pārkāpumi. Dažreiz cilvēki vienas dienas laikā saņem pat piecus administratīvā pārkāpuma protokolus.

Par braukšanu bez OCTA var sodīt vairākkārt

"Sabiedrībā nereti tiek uzskatīts, ka par vienu pārkāpumu var sodīt tikai vienu reizi. Tādējādi, ja tiek piefiksēts, ka transportlīdzeklis piedalās ceļu satiksmē bez OCTA, tad otro reizi tajā pašā dienā konkrētais auto īpašnieks netiks sodīts. Taču tie ir sabiedrības mīti, kuri izriet no neinformētības. Auto īpašnieks par vienu un to pašu pārkāpumu var tikt sodīts vairākkārt, ja šos pārkāpumus fiksēs fotoradars vai ceļu policijas ekipāža, un sodu nāksies maksāt par katru šādu gadījumu neatkarīgi no tā, vai tas ir bijis divas vai desmit reizes," skaidroja Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

Uz Latvijas ceļiem jau ir uzstādīti pirmie lāzerfotoradari, un pakāpeniski plānots uzstādīt visus fotoradarus. Kā liecina biroja aplēses, ja līdz šim esošie četri fotoradari fiksēja samērā nelielu transportlīdzekļu skaitu, kuri pārvietojas bez OCTA, tad, pabeidzot uzstādīt fotoradarus visā Latvijā, tiek lēsts, ka neapdrošināto skaits, kuri tiks fiksēti ar fotoradaru starpniecību, varētu pieckāršoties.
Fotoradari būs kā preventīvs līdzeklis OCTAi

"Lai arī neapdrošināta transportlīdzekļa izraisītu ceļu satiksmes negadījumu cietušajiem zaudējumu atlīdzības tiek segtas no OCTA garantijas fonda, kurā iemaksas tiek veiktas no apzinīgo transportlīdzekļu īpašnieku iegādātajām polisēm, bet pēc tam regresa kārtībā atgūtas no vainīgā transportlīdzekļa vadītāja vai īpašnieka, braukšana bez OCTA ir nopietns pārkāpums. Šajā gadījumā papildu fotoradaru uzstādīšana ir apsveicama nevis tāpēc, lai sodītu vairāk, bet tāpēc, lai kalpotu kā prevencijas līdzeklis uz neapdrošinātajiem autoīpašniekiem," sacīja Stengrevics.

Viņš arī norādīja, ka nākotnē, palielinot fotoradaru skaitu, paredzams vēl efektīvāk cīnīties ar vieglprātīgiem autovadītājiem. Tomēr sodīto auto vadītāju skaita palielināšanās nenozīmē, ka palielināsies arī neapdrošināto auto īpašnieku skaits. Tiek lēsts, ka neapdrošināto transportlīdzekļu īpašnieku procentuālais samērs arī nākamā gada pirmajā pusgadā varētu palikt nemainīgs vai pat nedaudz samazināties.

Satiksmē piedalās līdz 3% neapdrošinātu auto

Saskaņā ar Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja rīcībā esošo informāciju patlaban ceļu satiksmē piedalās 2% līdz 3% neapdrošinātu transportlīdzekļu. Pēc ekspertu novērojumiem, tieši autovadītāji ar agresīvu braukšanas stilu, kas bieži pārkāpj ātrumu vai vada transportlīdzekli alkohola reibumā, bieži pārvietojas arī ar neapdrošinātu transportlīdzekli.

OCTA Latvijā tika ieviesta 1997.gadā ar mērķi aizsargāt ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu intereses. Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja funkcijas ir nodrošināt ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu interešu aizsardzību, veicināt OCTA sistēmas stabilitāti un attīstību, kā arī saskaņā ar likumdošanu nodrošināt izmaksas no OCTA garantijas fonda. Birojs ir Zaļās kartes biroju padomes biedrs un pilda Latvijas Zaļās kartes biroja funkcijas.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru