trešdiena, 2011. gada 23. novembris

Ziņas:FKTK oficiāli atzīst Krājbankas krahu; garantēto atlīdzību fiziskās un juridiskās personas saņems 20 darbdienu laikāFinanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome otrdienas sēdē pieņēma lēmumu, ar kuru konstatēts, ka "Latvijas Krājbankā" ir iestājusies noguldījumu nepieejamība, līdz ar to likumā noteikto 20 darbdienu laikā visi bankas klienti – gan fiziskās, gan juridiskās personas – saņems likumā noteikto garantēto atlīdzību līdz 100 tūkstošiem eiro (70 000 latu), informēja komisijā.

FKTK galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Upleja portālam "Delfi" sacīja, ka paziņojums FKTK mājaslapā ievietots otrdien pēc pulksten 22. Likumā noteikts, ka garantēto atlīdzību izmaksā ne vēlāk kā 20 darbdienu laikā no dienas, kad iestājusies noguldījumu nepieejamība, tātad šajā gadījumā – līdz 20.decembrim.

FKTK padome nolēma uzdot Krājbankai izmaksāt daļu garantēto atlīdzību līdz 50 latiem dienā klientiem – fiziskām personām, kurām saskaņā ar Noguldījumu garantiju likumu ir tiesības saņemt garantēto atlīdzību. Šie klienti tiks noskaidroti, pamatojoties uz informāciju, kāda ir bankas grāmatvedības reģistros noguldījumu nepieejamības iestāšanās dienā – otrdien.
50 latus dienā izmaksās pēc bankas klientu - fizisko personu izvēles šādā veidā: no trešdienas - izmaksājot skaidrā naudā Krājbankas bankomātos saskaņā ar bankomātu darba laiku, izmantojot norēķinu kartes, kas piesaistītas norēķinu kontam, un izmantojot norēķiniem sociālo pabalstu kartes. Savukārt no ceturtdienas naudu izmaksās Krājbankas telpās vai bankas klientu apkalpošanas centros to darba laikā.
FKTK arī noteica, ka "Krājbanka" garantēto atlīdzību izmaksai nav tiesīga piemērot komisijas vai jebkādu citu maksu par šo darbību veikšanu.

Iepriekš minētā atlīdzības izmaksas kārtība būs spēkā līdz sestdienas, 26.novembra pulksten 24, savukārt par atlikušās garantētās atlīdzības daļas izmaksas kārtību FKTK lems Noguldījumu garantiju likumā noteiktajā termiņā, proti, līdz 20.decembrim.

FKTK uzsver, ka jebkuram Krājbankas klientam – gan fiziskām, gan juridiskām personām – saskaņā ar likumu tiek nodrošināta atlīdzības izmaksa par visu veidu noguldījumiem visās valūtās līdz 100 000 eiro (apmēram 70 000 latu), kas attiecas uz visiem kontiem kopā šajā bankā.

Valsts garantētā summa attiecas uz visiem klientu bankā esošajiem līdzekļiem - gan uz noguldījumiem, gan uz norēķinu kontu atlikumiem, gan algu kontiem, krājkontiem un citiem kontiem, skaidro FKTK.

Jau ziņots, ka FKTK padome pirmdien apturēja "Krājbankas" visu finanšu pakalpojumu sniegšanu. Šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz bankā konstatēto līdzekļu iztrūkumu, par ko ir informēta Ģenerālprokuratūra. Saskaņā ar šo lēmumu ir apturēta arī bankas valdes un padomes darbība un iecelti komisijas pilnvarnieki jeb pilnvarnieku grupa, kas pārvalda banku un iegūst kredītiestādes valdes un padomes tiesības.

Krājbankā šobrīd par labu trešajām personām apķīlāti aptuveni 100 miljoni latu, un aizdomās turētā statuss šai lietā piemērots bankas prezidentam Ivaram Priedītim, kurš otrdien arī apcietināts, un bankas pastarpinātajam īpašniekam un padomes loceklim, Krievijas miljardierim Vladimiram Antonovam.

Ja Lietuva neglābs tās nacionalizētās "Snoras" bankas meitas kompāniju Krājbanka, kuru šāda scenārija gadījumā nāktos likvidēt, tad valsts garantēto noguldījumu izmaksai visiem bankas noguldītājiem būtu nepieciešami aptuveni 350 miljoni latu. Patlaban vēl tiek precizēti aprēķini, cik liela summa būtu vajadzīga, lai visiem 238 000 "Krājbankas" noguldītājiem nodrošinātu garantēto noguldījumu izmaksu. Taču saskaņā ar aptuveniem aprēķiniem tam vajadzētu aptuveni 350 miljonus latu, kas ievērojami pārsniedz fondā uzkrāto summu - 149 miljonus latu. Trūkstošā summa tiktu aizņemta Valsts kasē, kam tā pēc bankas aktīvu realizācijas tiktu atdota.

Ievērojot notikumus "Krājbankas" mātes sabiedrībā Lietuvas "Snoras bankā" un to iespējamo tālāko ietekmi uz "Krājbankas" finansiālo stabilitāti un tās maksātspēju, FKTK jau pagājušajā ceturtdienā noteica ierobežojumus "Krājbankas" darbībai. Tie zaudēja spēku līdz ar FKTK pirmdienas lēmumu apturēt visu bankas finanšu pakalpojumu sniegšanu.

Pagājušajā trešdienā Lietuvas Bankas valde nolēma uz laiku apturēt bankas "Snoras" darbību. Neilgi pēc tam Lietuvas valdība ārkārtas sēdē nolēma nacionalizēt "Snoras". Saskaņā ar Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētāja Vita Vasiļauska teikto bankā "Snoras" trūkst vērtspapīru vairāk nekā miljarda litu (204 miljonu latu) vērtībā. Lietuvas "Snoras" bankai pieder vairāk nekā 60% "Krājbankas" akciju. Savukārt "Snoras" kontrolpakete pirms bankas nacionalizēšanas piederēja Krievijas uzņēmējam Vladimiram Antonovam. "Krājbanka" pēc aktīvu apmēra ierindojas Latvijā desmit lielāko banku sarakstā.

SAISTĪTIE RAKSTINav komentāru:

Ierakstīt komentāru